Wysokość zasiłku chorobowego

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy?

Za czas zwolnienia chorobowego pracownikowi przysługuje 80% (przy leczeniu szpitalnym 70%) jego przeciętnego wynagrodzenia za pracę wyliczonego z ostatnich 12 miesięcy przed chorobą. Do 100% ma prawo m.in gdy:
  • jest pracownicą w ciąży i zachoruje;
  • miał wypadek w pracy w drodze do pracy lub z niej);
  • cierpi na chorobę zawodową.

Za pierwsze 33 dni zwolnienia pieniądze wypłacane są z zakładu pracy (jest to tzw. wynagrodzenie chorobowe). Za kolejne - wypłaca ZUS.
Uwaga! Jeśli pracownik ma więcej niż 50 lat i zachoruje, to wówczas pracodawca wypłaci wynagrodzenie chorobowe tylko za pierwsze 14 dni, Począwszy od 15 dnia choroby, zasiłek chorobowy będzie wypłacał ZUS.
Osobom prowadzącym własną firmę, od pierwszego dnia zasiłek chorobowy wypłaca ZUS.

Jak długo można być na zwolnieniu chorobowym?

Zasadniczo 182 dni. Potem trzeba wrócić do pracy. Jeśli jednak pracownik nadal ma problemy ze zdrowiem, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę.
Uwaga! Pracownica w ciąży ma prawo przebywać na zwolnieniu chorobowym 270 dni. 

Jakie zasady na zwolnieniu chorobowym?

Na zwolnieniu trzeba przestrzegać określonych zasad. Jeśli pracownikowi zalecono leżenie, musi siedzieć w domu, gdy nie musi leżeć, to nie znaczy, ze może np. sobie gdzieś wyjechać. Zarówno pracodawca, jak i ZUS ma prawo sprawdzić, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie chorobowe.
Uwaga! Kontrolera można nie wpuścić, ale wtedy wypłata zasiłku chorobowego zostanie wstrzymana. Podobnie jeśli pracownik nie zgodzi się na badanie lekarskie zlecone przez ZUS.
Jeśli kontroler uzna, że pracownik nie przestrzega zasad zwolnienia chorobowego, zostanie  on ukarany. Grozi mu zwrot zasiłku chorobowego, wstrzymanie wypłaty, a nawet zwolnienie dyscyplinarne (jeśli okaże się, że oszukał pracodawcę).

Komentarze

Popularne posty