Stomatolog na NFZ - co nam przysługuje?

Stomatolog NFZ. Co nam przysługuje u stomatologa na NFZ?

Aby udać się do stomatologa, nie potrzebujesz skierowania. Przysługuje Ci zarówno gwarantowana opieka doraźna, jak i gwarantowane leczenie specjalistyczne. Warto zatem wiedzieć, co to dokładnie oznacza i jak z tych usług skorzystać.

Leczenie specjalistyczne u stomatologa

By zapisać się do stomatologa na planowane leczenie czy kontrolę, poszukaj przychodni lub gabinetu mających umowę z NFZ (mają je też niektóre gabinety prywatne).

Listę przychodni i gabinetów w okolicy znajdziesz na stronie wojewódzkiego oddziału NFZ w zakładce Gdzie się leczyć, a następnie klikając w zakładkę Przychodnie i szpitale: Leczenie stomatologiczne).

Jeśli zgłaszasz się z bólem zęba, powinieneś zostać przyjęty w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ. Po godzinie 19 należy korzystać z opieki doraźnej (o tym później).

Katalog świadczeń stomatologicznych obejmuje tylko niezbędne świadczenia, np. wykonanie RTG w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi, czyli leczeniem.
Uwaga! Tzw. świadczenia gwarantowane zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia są w całości finansowane przez NFZ. I np. tzw. białe plomby z kompozytu samoutwardzalnego przysługują w zębach przednich górnych i dolnych od trójki do trójki, natomiast w pozostałych zębach przysługują plomby szare, amalgamatowe. Jeśli chcesz, by leczenie było prowadzone w innym standardzie niż gwarantowany - np. zależy Ci na białej plombie w szóstce - musisz za nią dopłacić.

Pomoc doraźna u stomatologa

Ten rodzaj leczenia stomatologicznego dotyczy przypadków nagłych. Jeśli boli Cię ząb i nie masz możliwości zapisać się do gabinetu, który ma podpisaną umowę z NFZ w godzinach 8-18, możesz skorzystać właśnie z pomocy doraźnej, która jest dostępna w dni powszechne w godzinach 19-7, a w dni wolne od pracy - całodobowo.

Listę placówek realizujących stomatologiczną opiekę doraźną w Twojej okolicy znajdziesz na stronie wojewódzkiego oddziału NFZ w zakładce Gdzie się leczyć, a następnie klikając w zakładkę Nagła pomoc doraźna: Leczenie stomatologiczne - pomoc doraźna.
Wybrane świadczenia gwarantowane u stomatologa

Przysługują Ci gwarantowane usługi stomatologiczne i protetyczne.

Badanie lekarskie z instruktażem higieny jamy ustnej - 1 na rok.
 • znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe, przewodowe;
 • leczenie próchnicy powierzchniowej (również początkowej);
 • badanie żywotności zęba - z badaniem 3 zębów sąsiednich lub przeciwstawnych;
 • leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej;
 • płukanie kieszonki dziąsłowej;
 • aplikacja leku;
 • oczyszczanie kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego;
 • opatrunek leczniczy w zębie stałym;
 • całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 2 i 3 powierzchniach;
 • leczenie kanałowe - od trójki do trójki, z wypełnieniem 1 zakażonego kanału;
 • wypełnienie kanału - od trójki do trójki;
 • usunięcie zęba, w tym chirurgiczne;
 • założenie opatrunku chirurgicznego.
Badanie kontrolne - 3 razy w roku.
Usunięcie osadu i kamienia - 1 na rok.
Zdjęcie RTG zęba - 2 razy w roku.
Uzupełnienie braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej - 1 na 5 lat w przypadku braku 5 zębów i powyżej w łuku zębowym.
Zaopatrzenie bezzębnej szczeki protezą całkowitą w szczęce lub żuchwie łącznie z pobraniem wycisku - 1 na 5 lat.
Odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem - 1 na 2 lata.

Komentarze

Popularne posty