Rozliczenie PIT za 2018 - dlaczego warto sprawdzić?

Dlaczego warto sprawdzić swoje rozliczenie PIT za 2018 r.?

W tym roku masz do wyboru kilka możliwości rozliczenia się z podatku PIT za ubiegły rok. Po raz pierwszy po prostu... możesz nic nie robić. Wtedy 30 kwietnia jako Twoje rozliczenie zostanie przyjęte to, które przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). 

Po co powinieneś sprawdzić swój PIT za 2018 r.?

Rozliczenie KAS nie uwzględnia wspólnego rozliczenia małżonków (każdy jest rozliczony osobno), a także wielu przysługujących Ci ulg. 

W takim rozliczeniu mogą też zdarzyć się błędy - a to może oznaczać np. zawyżoną kwotę podatku do dopłaty lub zaniżoną kwotę podatku do zwrotu. Choćby dlatego powinieneś upewnić się, czy zostało zrobione prawidłowe (jak to zrobić poniżej).

Możesz tez zatwierdzić gotowe rozliczenie KAS. To także jest traktowane jako rozliczenie podatku. Zrobisz to na tej samej stronie, na której jest dostępne gotowe rozliczenie. 

To korzystne, ponieważ wtedy szybciej otrzymasz zwrot podatku.
Uwaga! Możesz też, tak jak dotąd, rozliczyć się samodzielnie (na formularzu PIT, który nadasz pocztą lub złożysz w US albo przez internet). Gdy rozliczysz się samodzielnie, rozliczenie przygotowane przez KAS nie będzie brane pod uwagę.  

Gdy wykryjesz błędy w rozliczeniu PIT

Wszystkie zauważone błędy możesz skorygować od razu na stronie z rozliczeniem PIT. W razie pytań dotyczących zasad naliczania podatku możesz skorzystać z Infolinii Krajowej Informacji Skarbowej 22 330 03 30.

Co możesz zmienić w rozliczeniu PIT?

W gotowym rozliczeniu PIT przygotowanym przez KAS możesz:
 • wybrać opcję wspólnego rozliczenia małżonków;
 • zmienić numer konta, na który ma wpłynąć zwrot podatku, lub wybrać otrzymanie zwrotu pocztą;
 • wprowadzić lub zmienić dane organizacji, której chcesz przekazać 1% swojego podatku;
 • wpisać dochody, których KAS nie uwzględnia (np. z zarobków uzyskanych za granicą). 

Czy można dodać ulgi?

Tak. Przysługujące Ci ulgi możesz samodzielnie wprowadzić w gotowym rozliczeniu (to też zrobisz na stronie z rozliczeniem KAS). 

Znajdziesz tam dokładne instrukcje, jak należy to zrobić. W ten sposób możesz skorzystać m.in. z następujących ulg:
 • rehabilitacyjnej - przysługuje ona osobom niepełnosprawnym oraz mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne;
 • ulgi intranetowej - przysługującej za opłacanie internetu przez dwa kolejne lata podatkowe;
 • ulgi z tytułu darowizny na cele kultu religijnego lub pożytku publicznego (gdy masz potwierdzenie wpłaty na konto bankowe);
 • ulgi z tytułu wpłat na "prywatną emeryturę" (tzw. IKZE);
 • ulgi dla krwiodawców. 
Uwaga! Jeśli nie chcesz rozliczać się przez stronę z rozliczeniem KAS, przysługujące Ci ulgi możesz też rozliczyć samodzielnie na zwykłym formularzu PIT. 
Jak i gdzie sprawdzić swój PIT za 2018 rok?

Rozliczenie podatku PIT dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej można sprawdzić tylko w internecie. Aby zobaczyć swoje rozliczenie PIT, wejdź na stronę www.podatki.gov.pl

Po wejściu ba stronę znajdź podłużny niebieski pasek u dołu strony z napisem "Twój e-PIT - zaloguj się". Klikając w ten pasek, przejdziesz na stronę logowania z dwoma okienkami do wyboru:
 • twoje dane podatkowe;
 • Profil Zaufany.
Logowanie za pomocą danych podatkowych:

Aby się zalogować, przygotuj następujące dane i dokumenty:
 • Twój PESEL albo NIP;
 • Twoją datę urodzenia;
 • ubiegłoroczne zeznanie podatkowe PIT (za 2017 r.);
 • otrzymany od pracodawcy PIT-11 lub otrzymany z ZUS PIT-40A/11A (za 2018 r.)
Kliknij w okienko "twoje dane podatkowe" i wypełnij formularz, wpisując w nim kolejno swoje dane. 

Po wypełnieniu formularza kliknij w przycisk u dołu strony (czyli w mały prostokąt z napisem "zaloguj się") - wyświetli się Twoje rozliczenie PIT. 

Logowanie za pomocą Profilu Zaufanego:

Jeśli masz założony Profil Zaufany, możesz również zalogować się, podając login i hasło do swojego Profilu, po kliknięciu w okienko z napisem "profil zaufany".

Ile poczekasz na zwrot podatku?

Gdy skorzystasz z rozliczenia KAS, nic nie robiąc, zwrot nastąpi w ciągu 3 miesięcy (liczonych od 1 maja 2019 r.). Gdy zeznanie KAS zatwierdzisz przez internet - w ciągu 3 miesięcy liczonych od dnia następującego po zatwierdzeniu. 

Gdy rozliczysz się sam na zwykłym formularzu, na zwrot także poczekasz 3 miesiące, a jeśli przez internet - 45 dni od złożenia PIT. 

Komentarze

Popularne posty