Porada prawna online cz. 41

Porada prawna: uważaj na drogi SMS!

Na pewno chociaż raz dostałeś SMS informujący o wysokiej nagrodzie, cennej przesyłce, jakiejś superofercie albo mrożącą krew w żyłach przepowiednie wróżki lub jasnowidza. Ten, kto wysyła takie wiadomości, liczy na to, ze odpiszesz - przez ciekawość, roztargnienie albo naiwność.
Uwaga! Ale może się tak zdarzyć, że nawet gdy jesteś czujny, możesz dać się złapać w sieć naciągaczy, bo treść SMS-ów jest często tak sformułowana, że nie będziesz wiedział o co chodzi - i odpiszesz. Taki zwrotny kontakt może Cię słono kosztować. 


 Sposób na 500 zł na dziecko

Oszuści działają w następujący sposób:

Tworzą fałszywe strony internetowe (przypominające strony ministerstwa polityki społecznej), przez które rzekomo będziesz mógł złożyć wniosek o 500 zł na dziecko, ale żeby wniosek zarejestrować, trzeba... wysłać SMS-a pod podany numer. Taki SMS uruchomi płatną subskrypcję, co oznacza, że od tej pory będziesz zalewany płatnymi SMS-ami.
Uwaga! Żadna instytucja, która odpowiada za przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia 500+ nie żąda podawania lub potwierdzania danych personalnych SMS-em. Nie podawaj swojego numeru na nieznanych stronach.

Sposób na wirusa w telefonie...

Oszuści działają w następujący sposób:
Dostaniesz SMS-a, że ... Twój telefon jest zawirusowany. Ale oczywiście będziesz mógł łatwo pozbyć się problemu - wystarczy, że wyślesz jeden SMS o określonej treści. A prawda jest taka, że wysyłając taki SMS, zapiszesz się do płatnej usługi w formie subskrypcji. A to spore koszty co miesiąc w rachunku.
Uwaga! Jeśli zostaniesz naciągnięty na rzekomego wirusa w telefonie, niezwłocznie dokonaj blokady płatnych SMS-ów i MMS-ów u swojego operatora.

Sposób na "in post" albo kuriera

Oszuści działają w następujący sposób:
Podszywają się pod firmę kurierską i wysyłają SMS z wiadomością o rzekomej przesyłce zostawionej w paczkomacie, która będziesz mógł odebrać dopiero po...potwierdzeniu danych przez SMS.

Koszt takiego SMS-a: nawet ponad 30 zł.
Uwaga! Nie wysyłaj bez zastanowienia SMS-a zwrotnego. Najpierw sprawdź, z jakiego numeru otrzymałeś wiadomość.

Sposób na usługę niezamówioną

Oszuści działają w następujący sposób:
Dostaniesz informację, że zamówiłeś usługę, np. na otrzymywanie codziennej prognozy pogody albo wiadomości. Jesteś zdziwiony, bo nic nie zamawiałeś. Odsyłasz więc wiadomość według informacji z SMS-a o treści: "stop". Tymczasem odesłanie go oznacza, że zostałeś naciągnięty na drogi SMS!
Uwaga! Płatne subskrypcje rozpoznasz po tym, że numery, z których przychodzą zaczynają się zazwyczaj od cyfr 5 lub 6. Taki SMS po prostu zignoruj.

Sposób na nagrodę - tylko dla Ciebie!

Oszuści działają w następujący sposób:
Możesz się zdarzyć, że otrzymasz SMS typu: "loteria wygraj 50 zł, zasługujesz na wygraną" lub "wezwanie do odbioru nagrody" itp. To zwykłe naciąganie na koszty, bo dalej będziesz otrzymywać SMS-y brzmiące: "kolejny SMS o treści LOS, to kolejna szansa"! Tymczasem zamiast nagrody, poniesiesz koszt co najmniej od kilku lub kilkunastu złotych za jeden SMS!
Uwaga! Chociaż zazwyczaj takie firmy działają zgodnie z prawem, ponieważ reguły konkursów i informacje o kosztach SMS-ów są w regulaminach, które są ukryte gdzieś w internecie.
Sposób na promocję w sieciówce

Oszuści działają w następujący sposób:
Wybierają znane marki i podszywają się po nie, informując np. na Facebooku, że aby pobrać specjalny kod do odbioru kuponu rabatowego, trzeba wysłać SMS.

Potem okazuje się, że to subskrypcja i na Twój numer będą przychodzić codziennie płatne wiadomości.

Gdzie szukać pomocy?

Po pierwsze: u operatora!

Na Twoje żądanie ma on obowiązek nałożyć darmowe zabezpieczenie, uniemożliwiające odbieranie płatnych SMS-ów.

Po drugie: centrum konsumenckie pod numerem 801-900-853

Na tej infolinii dyżur pełnią eksperci z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którzy wyjaśnią, co zrobić, gdy SMS-y nadal przychodzą lub np. są reklamowane jako darmowe - a sporo kosztują.

Komentarze

Popularne posty