Ulga na dziecko po rozwodzie

Ulga na dziecko


Ulga na dziecko przysługuje tym rodzicom, którzy wykonywali władzę rodzicielską.

Uwaga! Mogą więc z niej skorzystać i matka, i ojciec - o ile żadne z nich nie jest pozbawione praw rodzicielskich.
Jeśli rodzice nie mogą porozumieć się co do podziału ulgi, do tej pory urzędy skarbowe uznawały, ze każde z nich może ją wykorzystać z połowie.

Ostatnio jednak wydano interpretacje indywidualną (wydal ją dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - nr. I PT PB2/4511-326/15-4/PK), w której przyjęto zasadę rozliczania ulgi na dziecko. Wynika z niej, ze warunkiem skorzystania z ulgi jest rzeczywista opieka nad dzieckiem, czyli faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie jedynie jej posiadanie.

Uwaga! Interpretacja indywidualna dotyczyła pytania kobiety, która od 2009 r. samotnie wychowuje dwoje nastoletnich dzieci. Jej były mąż co prawda płaci alimenty, ale nie kontaktuje się z dziećmi.
Kobieta stwierdziła, ze posiadanie władzy rodzicielskiej nie może utożsamiać się z jej faktycznym sprawowaniem i w związku z tym tylko na powinna korzystać z ulgi na dziecko.
Dyrektor Izby Skarbowej przyznał jej rację i stwierdził że: "wnioskodawczyni sprawującej opiekę na dziećmi i wykonującej  wszystkie obowiązki rodzicielskie bez udziału drugiego z rodziców w latach 2009 - 2013 przysługiwało prawo skorzystania z całości ulgi z tytułu wychowywania dzieci".

Komentarze

Popularne posty