Przejdź do głównej zawartości

Pracodawca nie przekazał PIT-11

Brak PIT-11

Aby się rozliczyć z fiskusem za 2014 r. musisz mieć komplet informacji o swoich dochodach. Potrzebne są również dane o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy i odprowadzonych składach na ubezpieczenie.


Uwaga! Wszystkie te informacje zawiera formularz PIT-11, który wypełnia Twój pracodawca (czyli płatnik). Przekazuje go niezależnie od tego, czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło. W tym roku PIT-11 powinieneś dostać do 2 marca. 

Co zrobić, gdy pracodawca nie przesłał PIT-11 w terminie?

Najpierw poproś pracodawcę o wyjaśnienie (przesyłka mogła np. zaginać na poczcie). Jeżeli będzie Cię zbywał, musisz wysłać do niego oficjalne pismo lub e-mail (zachowaj kopię). Możesz również poprosić urząd skarbowy o interwencję - fiskus wprawdzie nie jest w stanie zmusić pracodawcy do wydania formularza, ale ma prawo wymierzyć mu karę.
Uwaga! Brak PIT-11 nie zwalnia Cię ze złożenia zeznania rocznego do 30 kwietnia. 
Nie będzie to łatwe, bo w takiej sytuacji cała procedura zgromadzenia dokumentacji podatkowej spadnie na Ciebie. Przyda się wszystko co świadczy o otrzymywanym w 2014 roku wynagrodzeniu, opłatach składek ZUS, (np. wyciągi bankowe lub "paski" wynagrodzeń, umowa o pracę).

Nie jesteś w stanie precyzyjnie określić wysokości dochodów 

W takiej sytuacji wpisz wartości szacunkowe.  Dołącz wyjaśnienie, że ze względu na brak PIT-11 zeznanie zostało wypełnione na podstawie własnych obliczeń, oraz kopię pisma wzywającego płatnika do przekazania PIT-11.

Kiedy nie dostaniesz PIT-11?

Przepisy przewidują kilka sytuacji. Nie oczekuj dokumentu, jeżeli złożyłeś do 10 stycznia wniosek PIT-12 i dzięki temu roczne zeznanie wysłał za nas pracodawca. Nie ma też potrzeby wysyłania PIT-11, jeśli pracownik był na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym przez cały rok podatkowy i nie uzyskał w tym okresie żadnego świadczenia ze stosunku pracy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przeisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.