Lokata czy konto oszczędnościowe?

Co wybrać lokatę bankową czy konto oszczędnościowe? 

Chcesz bezpiecznie oszczędzać swoje pieniądze?  Najlepszym sposobem będzie lokata bankowa lub konto oszczędnościowe.

Lokata bankowa

To jeden ze sposób pomnażania oszczędności, które oferują swoim klientom banki. 

Zalety lokaty bankowej 

To:
  • całkowite bezpieczeństwo powierzonego kapitału;
  • przy lokacie bankowej o stałym oprocentowaniu znasz zysk w momencie jej zakładania. 
Uwaga! Banki oferują też lokaty, gdzie możliwa jest wypłata odsetek już w dniu jej założenia. Do wyboru masz lokaty bankowe 1,3,6-12 miesięczne. 

Chcesz założyć lokatę bankową 

Musisz wtedy liczyć się z tym, że Twoje oszczędności będą na ten czas zamrożone. Jeżeli jesteś osoba, która ma skłonności do wydawania pieniędzy, to ten sposób  lokowania pieniędzy jest dla Ciebie świetnym wyborem, bo ochroni Twoje pieniądze lepiej niż zwykłe konto osobiste, z którego możesz łatwiej wypłacać pieniądze. 

Uwaga! Najlepszym rozwiązaniem będzie lokata długoterminowa, która zazwyczaj zapewnia większy zysk. Zwróć też uwagę na oprocentowanie, czy jest stał czy zmienne. Lokata o stałym oprocentowaniu jest gwarancją odsetek w danej wysokości bez względu na sytuację na rynku. Natomiast przy zmiennym oprocentowaniu lokaty, oprocentowanie w różnych okresach (np. co miesiąc) może się zmieniać. Oprocentowanie stałe da Ci poczucie, że pieniądze są bezpieczne. 

Konto oszczędnościowe

Obecnie można znaleźć konto oszczędnościowe tak dobrze oprocentowane jak lokata. Jego zaletą jest stały dostęp do oszczędzanych pieniędzy, bez utraty odsetek.  

Uwaga! Odsetki są kapitalizowane częściej niż na lokacie bankowej, banki maja też w swojej ofercie konta z  kapitalizacje dzienną. Pieniądze możesz wypłacać kiedy chcesz i nie tracisz zysku, ale musisz tutaj pamiętać o tym, że z wielu rachunków oszczędnościowych, pieniądze można wypłacać bezpłatnie tylko raz w miesiącu, za kolejne wypłaty trzeba zapłacić prowizję.
Wybierając konto oszczędnościowe musisz zwrócić uwagę na jego oprocentowanie. Czy nie jest ograniczone tylko do okresu trwania promocji lub tylko to tych miesięcy w których nie wypłacasz z konta pieniędzy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga