Hotel a koronawirus – czego się spodziewać w hotelach?

Hotele (pensjonaty) a koronawirus. Czego się spodziewać?

Jak będzie wyglądał tegoroczny urlop? Czego możesz się spodziewać w hotelu (pensjonacie)? Sprawdź, o co warto zapytać, zanim zrobisz rezerwację noclegu.

Jaka będzie liczba innych gości w hotelu?


Hotel, pensjonat i obiekt mogą przyjąć tylko tylu gości, ile wynosi liczba pokoi razy dwa. Chodzi o to, by na tym samym zamkniętym obszarze nie tworzyły się skupiska ludzi. W praktyce oznacza to, ze nawet jeśli obiekt na trzy pokoje, w których może umieścić 5 gości, ma obowiązek przyjąć łącznie jedynie 6 osób.
Uwaga! Jeśli jedziesz z 5-osobową rodziną, właściciel może zatem oprócz Was zakwaterować jeszcze tylko jedna dodatkową osobę. Z tego samego powodu nie mogą do tych miejsc wchodzić osoby niezameldowane. O ile hotele rygorystycznie przestrzegają tych przepisów, w kwaterach prywatnych warto o to zapytać przed wyjazdem. 

Inaczej sprawa przedstawia się, gdy wynajmujesz apartament usytuowany w zabudowie mieszkalnej. Choć często jeden właściciel dysponuje kilkoma tego rodzaju lokalami, są one rozrzucone w różnych lokalizacjach.

Dlatego nie musi ograniczać liczby gości, którzy wspólnie kwaterują się w jednym miejscu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której np. dwa apartamenty łączy przestrzeń wspólna (hol, aneks kuchenny).

W jaki sposób sprzątany jest pokój w hotelu?


W obiekcie powinny znajdować się środki dezynfekcyjne, ustawione przy wejściach, na korytarzach, recepcjach oraz toaletach. Dezynfekcja powierzchni dotykowych (klamki, oparcia, blaty, poręcze) powinna być przeprowadzana przynajmniej raz na godzinę. Pokoje muszą być gruntownie wysprzątane po poprzednich gościach – powierzchnie dotykowe zdezynfekowane, wnętrze mocno przewietrzone lub w całości poddane dezynfekcji (poprzez ozonowanie, zamgławianie, dekontaminację itp.).

Niektóre obiekty pozostawiają pokoje na np. 1 dzień kwarantanny. Co ważne, w hotelach standardowa usługa sprzątania pokoju jest czasowo wstrzymana. Jeśli klient życzy sobie posprzątania pokoju w trakcie pobytu, przeprowadza się też ozonowanie.  

Z tych przestrzeni nie możesz korzystać w hotelu


Baseny, sauny, sale zabaw, dyskoteki, sale TV oraz inne pomieszczenia rekreacyjne – wszystkie te przestrzenie będą w hotelach zamknięte do odwołania.
Uwaga! Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy wspólnie zakwaterowani goście w porozumieniu z właścicielem ośrodka korzystają z takiej przestrzeni na wyłączność.

Poza pokojem nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Obsługa hotelu powinna nosić maski lub przyłbicę, a także zachowywać między sobą przepisową odległość. Także pranie oraz dostawa z pralni podlegają reżimowi sanitarnemu.

Komentarze

Popularne posty