Mikrorachunek podatkowy - rozliczenia podatkowe z mikrorachunkiem

Mikrorachunek podatkowy w rozliczeniach z fiskusem

Od stycznia wpłaty do urzędu skarbowego związane z podatkiem PIT należy robić na specjalny indywidualny mikrorachunek. Ten wymóg dotyczy wszystkich - nie tylko przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem, ale też osoby indywidualne.

Na mikrorachunek trzeba też wpłacać pieniądze wynikające z rozliczeń podatkowych CIT i VAT (dotyczy to firm). Inne podatki, np. podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), który trzeba zapłacić np. przy zawieraniu niektórych umów (np. kupna samochodu) wpłacasz tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego?

Numer swojego mikrorachunku możesz sprawdzić na internetowej stronie Ministerstwa Finansów, w tzw. "generatorze mikrorachunku podatkowego" - wchodzisz na stronę - w polu "Mikrorachunek podatkowy" klikasz "Generuj" - zaznaczasz czy chcesz wygenerować numer mikrorachunku za pomocą swojego numeru PESEL czy numeru NIP (tę opcję wybierają osoby, które prowadza firmy - do rozliczeń firmowych); - wpisujesz swój numer PESEL lub NIP i klikasz "Generuj".

Pojawi się numer mikrorachunku bankowego - przypisanego do Ciebie. Możesz go wydrukować. Za każdym razem, gdy ten numer będzie Ci potrzebny, możesz powtórzyć powyższe czynności.
Uwaga! Przelew wysłany od 1 stycznia 2020 r. na dotychczasowy rachunek nie dotrze do urzędu skarbowego.

Jeden mikrorachunek podatkowy na całe życie

Mikrorachunek podatkowy będzie na stałe przypisany do danej osoby lub przedsiębiorstwa, niezależnie od miejsca zamieszkania czy siedziby. Pozostanie ten sam, nawet jeśli się przeprowadzisz albo zmienisz nazwisko.

Komentarze

Popularne posty