Składki OFE - co się stanie ze składkami w OFE?

Twoje składki OFE - co się z nimi stanie?

Nie jesteś jeszcze na emeryturze? Cześć Twoich składek emerytalnych jest w OFE, a ile dokładnie zgromadziłeś do tej pory pieniędzy - dowiesz się z listu z ZUS, który niedawno dostałeś. Uważnie przeczytaj to pismo - zwłaszcza jego pierwszą część.
Niebawem będziesz musiał zdecydować, co zrobić z tymi pieniędzmi, a nie są to małe kwoty. Rząd od dawna zapowiada, że OFE zostaną zlikwidowane. Miało to się stać już pod koniec tego roku, ale ostateczną decyzję właśnie przesunięto na czas po wyborach parlamentarnych.

Likwidacja OFE

Przy likwidacji OFE do wyboru będziesz miał dwie opcje. Składki mogą być przekazane:

Na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), czyli będą Twoimi prywatnymi pieniędzmi, które podlegają dziedziczeniu i pod pewnymi warunkami będziesz mógł w każdej chwili je wypłacić.
Uwaga! Jeśli wybierzesz tę opcję, rząd zabierze Ci 15% zgromadzonych składek na tzw. opłatę przekształceniową.
Do ZUS. Prawdopodobnie trzeba będzie to zlecić w formie wniosku. Rząd chce, aby przystąpienie do IKE było domyślne, zaś przejście do ZUS wiązało się z dodatkową formalnością. W przypadku wyboru tej opcji zapłacisz 18% podatku w momencie kiedy będziesz wypłacał pieniądze (czyli już na emeryturze).

Na 10 lat przed Twoją emeryturą OFE zaczyna stopniowo przekazywać zgromadzone przez Ciebie składki do ZUS. W momencie, gdy osiągniesz wiek emerytalny wszystkie pieniądze są w ZUS i to on wypłaca emeryturę. Składki, które trafiają lub kiedyś trafiły na konto w OFE podlegają dziedziczeniu, ale tylko do momentu, gdy nie przejdziesz na emeryturę.

Jak dziedziczone są składki OFE?

Pieniądze otrzymują tzw. beneficjenci (osoba lub osoby wskazane przez Ciebie w umowie z OFE lub później). Co dzieje się, jeśli zmarły członek OFE nie wskazał beneficjentów? Kwota zgromadzonych przez niego składek jest traktowana jak reszta jego majątku i na takich samych zasadach dziedziczą ją spadkobiercy.
Uwaga! Jest jeden wyjątek od powyższych zasad. To sytuacja, gdy zmarły członek OFE miał małżonka, z którym pozostawał we wspólnocie majątkowej. Wówczas, według przepisów, połowa zgromadzonych w OFE pieniędzy trafia na konto emerytalne współmałżonka w OFE oraz jego subkonto w ZUS.
Reszta jest wypłacana beneficjentom lub spadkobiercom.

Komentarze

Popularne posty