Jak złożyć wniosek o 500 plus na dziecko?

Wniosek o 500 plus na dziecko. Jak złożyć?

Od 1 lipca świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko w rodzinie. Nie zwlekaj z wypełnieniem formularz, bo stracisz pieniądze. O kryterium dochodowe nie trzeba się martwić. Nie musisz też dostarczać do gminy zaświadczenia o wysokości zarobków.

500 plus dla wszystkich...

Aby otrzymywać co miesiąc 500 zł na każde dziecko, wystarczy wypełnić i złożyć wniosek w wymaganym terminie. Nowelizacja programu Rodzina 500 plus rozszerza prawo do świadczenia na wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. Bez względu na dochody rodziny i stan cywilny rodziców.

Rodzice lub opiekunowie samotnie wychowujący dzieci dostaną 500 plus niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych. Nie będą też zmuszenie, jak dotychczas, do ustalania prawa do alimentów od drugiego rodzica.

Do kiedy wniosek o 500 plus?

Należy go złożyć w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 r. Otrzymasz wówczas świadczenie z wyrównaniem od lipca. Jeśli przegapisz ten termin, nie będziesz mógł liczyć na wyrównanie.

Od 1 lipca wnioski przyjmowane są przez internet. Możesz je składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej przez portal PUE ZUS albo Empa@tia.

Od 1 sierpnia wnioski w formie tradycyjnej będą przyjmowane przez miejskie lub gminne ośrodki pomocy społecznej. Możesz złożyć dokument osobiście albo wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym.Po formularz zgłoś się do gminy lub wydrukuj go z internetu.
Uwaga! Świeżo upieczeni rodzice na złożenie wniosku mają 3 miesiące od porodu. Świadczenie 500 plus otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dotyczy to dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 r. Dotychczas niezłożenie wniosku w miesiącu, w którym dziecko przyszło na świat, oznaczało utratę prawa do świadczenia za ten miesiąc.  

Terminy wypłat 500 plus

To, kiedy pieniądze wpłyną na Twoje konto, zależy od miesiąca, w którym wypełnisz i złożysz wniosek. Gdy wpłynie on:

  • do końca sierpnia, pieniądze otrzymasz najpóźniej 31 października 2019 r., z wyrównaniem od lipca;
  • we wrześniu 2019 r. - świadczenie wpłynie do 30 listopada 2019 r., z wyrównaniem od lipca;
  • w październiku 2019 r. - do 31 grudnia, z wyrównaniem od października;
  • w listopadzie 2019 r. - do 31 stycznia 2020 r., z wyrównaniem od listopada;
  • od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. - do 29 lutego 2020 r., z wyrównaniem tylko od miesiąca złożenia wniosku.
Uwaga! Gdy pobierasz 500 plus na drugie dziecko i kolejne, od 1 lipca 2019 r. składasz jeden wspólny wniosek na wszystkie dzieci. Pamiętaj, aby zrobić to do końca września 2019 r. Wtedy nie stracisz wyrównania.

Wyprawka z programu "Dobry start"

Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, razem z wnioskiem o świadczenie z programu 500 plus złóż wniosek o 300 zł na szkolną wyprawkę.

Pieniądze z programu "Dobry strat" należą się na ucznia do 20. roku życia lub do 18., jeśli nie kontynuuje nauki. Dzieciom niepełnosprawnym wyprawka przysługuje do 24. roku życia. Tak jak w przypadku 500 plus, wniosek możesz złożyć przez internet lub tradycyjnie w gminie.
Przyjmowane są do 30 listopada, ale warto się pospieszyć, aby otrzymać pieniądze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Komentarze

Popularne posty