Biznes plan dla sklepu internetowego - jak napisać?

Jak napisać dobry biznes plan dla sklepu internetowego?

Od czego zacząć prowadzenie dochodowego sklepu internetowego?
Dzisiejsza porada pochodzi z książki Pawła i Piotra Krzyworączka Ebiznesplanowanie»
Na początku trzeba sobie wyjaśnić co oznacza ten termin "Ebiznesplanowanie"

Chodzi po prostu o podpowiedź jak napisać biznes plan  dla firmy, która działa w internecie. Poszukując podpowiedzi jak napisać e-biznes plan, można natknąć się na wiele poradników (także darmowych) jak taki biznes plan napisać. Rozczarowanie pojawia się wtedy, gdy chcemy napisać e-biznes plan dla firmy działającej w internecie, sklepu internetowego, czy np. platformy szkoleniowej, która będzie działała w internecie.

I okazuje się, że trudno jest dopasować biznes plan napisany na zakład fryzjerski do działalności internetowej. Więc tutaj autorzy wpadli na znakomity pomysł i napisali poradnik, w którym krok po kroku pokazują jak napisać taki biznes plan dla firmy internetowej (np. sklepu internetowego).

Pierwsza porada zaczerpnięta z tej książki (główna jej idea) to jest to, że jeżeli chcemy odnieść sukces w biznesie internetowym, chcemy zacząć zarabiać dzięki stronie internetowej, dzięki temu, że mamy sklep internetowy, czy np. poprzez Allegro, to kluczem do sukcesu jest to, że na początku trzeba to zaplanować, spisać w postaci biznes planu.

I wtedy będziemy mogli zobaczyć, że ta firma zacznie działać, zacznie przynosić efekty.

W momencie, gdy nie będziemy mieli takiego planu, nie stworzymy biznes planu, okaże się, że po kilku miesiącach po prostu będziemy się gubić w działalności swojej firmy, pojawi się chaos i tak naprawdę więcej czasu będzie zajmowało nam tzw. "gaszenie pożarów" niż dbanie, by nasza firma funkcjonowała właściwie.

Więc pierwsza podstawowa podpowiedź to jest to, że napisz biznes plan.

Do czego może się jeszcze przydać taki biznes plan sklepu internetowego?

Jeżeli będziemy chcieli pozyskać zewnętrznych inwestorów, jeżeli będziemy chcieli pozyskać kredyt w banku na rozwój swoje firmy, czy np. dotacje z Unii Europejskiej, to okaże się, że wtedy niezbędnym dokumentem właśnie jest napisanie takiego biznes planu, a wypadku sklepu internetowego -  jest to napisanie e-biznes planu.

Jedną z takich konkretnych porad, którą można tutaj przytoczyć (oprócz tego, że warto i koniecznie trzeba napisać e-biznes plan dla internetowego biznesu) jest porada, która dotyczy już konkretnie sposobu pisania planów, czy e-biznes planów.

I jedną  z takich podpowiedzi, które dają autorzy to jest to, że w tym planie powinno dać się jak  najwięcej konkretów, czyli jak najwięcej liczb, jak najwięcej np. procentowo liczonych pewnych wartości. Powiedzmy, że chcemy opisać cele swojej firmy, można zrobić w to taki sposób:

Cytat z książki Pawła i Piotra Krzyworączka Ebiznesplanowanie:

Przewidujemy znaczne zwiększenie przepływu klientów w trzecim i czwartym kwartale drugiego roku działalności.

To lepszym sposobem opisania tych celów dla analityka np. w banku, będzie to, jeżeli użyjemy np. procentowo ilu tych klientów ma być.

I wtedy takie zdanie brzmiałoby:

Przewidujemy zwiększenie przepływu klientów o 25 % w stosunku do dwóch pierwszych kwartałów.

Dla osoby, dla analityka, który będzie analizował ten biznes plan, użycie procentów, cyfr, to jest element na którym skupi swój wzrok, bo będzie wiedział, że jest to konkretnie wyliczone, a nie są to jakieś opowieści, mrzonki, na których w ogóle się nie może opierać.

Więc pisząc plan, pisząc e-biznes plan, należy starać się jak najbardziej konkretnie określać swoje cele.

I kolejna taka podpowiedź, która pojawia się w książce Ebiznesplanowanie to jest to, że jeżeli przeraża nas wizja pisania e-biznes planu, to już samym naszym biznes planem jest to, że jeżeli chcemy założyć jakąś firmę działającą w internecie, czy nawet stronę internetową, to warto poświęcić 2-3 godziny na to, żeby przynajmniej na kartce papieru opisać sobie cele, opisać sobie taką wstępną wizje naszej firmy, czyli np. jak będzie wyglądała moja internetowa firma za trzy lata.

I wtedy np. po miesiącu możemy sobie spojrzeć w te dokumenty  i zobaczymy, czy idziemy we właściwym kierunku. Będzie to taka nasza mapa, która będzie prowadziła nas do celu.

Wiele osób na pewno nie tworzy biznes planu dlatego, że przeraża ich to, ze przy tym biznes planie (pisaniu biznes planu) będzie bardzo dużo pracy. No niestety tak to już jest, ze nie da się tego zrobić naprawdę fachowo w 2-3 godziny, ale z drugiej strony ta książka (właśnie to jest w niej fantastyczne) jest przewodnikiem, nawet jeżeli będziemy pisać trzy dni nasz biznes plan, to dzięki książce Ebiznesplanowanie, będziemy mieli krok po kroku powiedziane co teraz należy napisać, co należy napisać na kolejnej kartce.

Tak więc jeżeli przeraża nas napisanie biznes planu, to ta książka daje gwarancje, że się nam to uda.

A w jakim czasie?

To już jest oczywiście kwestia naszego zaangażowania, naszej cierpliwości.

Komentarze

Popularne posty