Przesyłki kurierskie - o czym należy pamiętać?

O czym należy pamiętać korzystając z przesyłek kurierskich? 

Paczkę na terenie całego kraju kurier powinien dostarczyć w ciągu 1-2 dni od od nadania. za granicę - w ciągu 3-5 dni, także za ocean. Jeśli terminy są dłuższe, szukaj innej firmy. 

Przesyłki kurierskie: porównaj oferty 

Zrób przez internet (jest najłatwiej). Skorzystaj z porównywarki. Wpisz w wyszukiwarkę hasło: firma kurierska lub podaj adresy, np.: www.kurierem.pl, www.znajdzkuriera.pl, www.globkurier.pl. Porównaj zakres usług oraz ceny. Sprawdź, w jakim czasie przesyłka dotrze do nadawcy i w jakich godzinach kurier może ją dostarczyć. Niektóre firmy kurierskie dowożą paczki do godziny 9 rano (zwykle za dodatkową opłatą), zanim odbiorca pójdzie do pracy. 

Większość firm (np. DHL, DPD, UPS) za paczkę krajową, która waży ok. 30 kg pobiera opłatę 35-40 zł. Za zagraniczną do krajów UE - 100-200 zł. Omijaj przewoźników żądających więcej. 

Przesyłki kurierskie: poznaj opinie

Twoja paczka powinna dotrzeć do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Przeczytaj opinie klientów, którzy korzystali z usług wybranej przez Ciebie firmy kurierskiej i dowiedz się, czy są zadowoleni. Znajdziesz je na stronie internetowej: www.opineo.pl.

Przesyłki kurierskie: zamów kuriera 

Możesz zrobić to przez telefon lub wypełniając formularz na stronie internetowej firmy. Wydrukuj list przewozowy i wręcz kurierowi, gdy przyjedzie po paczkę. Jeśli zamówisz usług przez telefon, kopię listu przewozowego powinieneś dostać od kuriera. zanim go podpiszesz, uważnie przeczytaj. 
Uwaga! Przed telefonem do firmy kurierskiej lub wypełnieniem formularz w internecie musisz przygotować potrzebne dane: imię, nazwisko i adres odbiorcy oraz wymiary i wagę przesyłki. 

Przesyłki kurierskie: ubezpieczenie 

Gdy wysyłasz wartościowe przedmioty rozważ dopłatę kilku złotych za dodatkowe ubezpieczenie, bo dzięki temu  w razie zaginięcia przesyłki lub jej uszkodzenia łatwiej Ci będzie uzyskać odszkodowanie od firmy kurierskiej.

Przesyłki kurierskie: zapakuj w karton

Na stronie internetowej firmy kurierskiej podane są zasady pakowania przesyłek. Paczki o nieregularnych kształtach zwykle traktowane są jako niestandardowe, czyli droższe. Dlatego najlepiej umieść rzeczy w kartonie. Nie owijaj go folią, ponieważ wtedy przesyłka również zostanie potraktowana jako niestandardowa. 

Przesyłki kurierskie: śledź przesyłkę 

Np. na stronie internetowej firmy kurierskiej możesz monitorować drogę nadanej paczki. Wystarczy wpisać numer listu przewozowego w wyświetlone pole przewoźnika i kliknąć przycisk: Sprawdź. Numer podaj także odbiorcy, aby i on mógł śledzić przesyłkę. 

Gdy przesyłka kurierska nie dotrze lub zostanie uszkodzona

Firma kurierska odpowiada za stan przesyłki od czasu, gdy ją nadasz, do chwili dostarczenia adresatowi. 

Jeśli zginie - przewoźnicy zwykle uznają reklamację i wypłacają odszkodowanie. Nie powinieneś mieć z tym problemu. Jeśli dotrze z opóźnieniem - możesz żądać odszkodowania. Najczęściej jest o podwójna kwota opłaty kurierskiej, Musisz jednak udowodnić, ze z powodu zwłoki poniosłeś stratę. Gdy nie wystąpisz o odszkodowanie, może to zrobić adresat. 

Jeśli zostanie uszkodzona - masz prawo do odszkodowania. Uwaga! Adresat powinien sprawdzić paczkę przy kurierze i przy nim spisać protokół. Jeśli kurier nie zaczeka na rozpakowanie przesyłki, odbiorca powinien zadzwonić i wezwać go z powrotem. 

Komentarze

Popularne posty