Zmiana dostawcy gazu

Zmiana dostawcy gazu - komu się opłaca?

Opłaty za gaz są dużo niższe niż za energię elektryczną, ale także na nim możesz sporo zaoszczędzić. Dotyczy to sytuacji, gdy używasz gazu nie tylko do przygotowywania posiłków, ale także do podgrzania wody i ogrzewania mieszkania lub domu.
Uwaga! Przestrzegam jednak przed nieuczciwymi akwizytorami, którzy mamią ogromnymi oszczędnościami.... a gdy przychodzi faktura.... okazuje się, że tak naprawdę musisz zapłacić więcej. Dodatkowo trzeba też zapłacić karę za zerwanie umowy z dotychczasowym dostawcą gazu. 
Nieuczciwe firmy proponują nowe, rzekomo korzystniejsze umowy na dostawę gazu, energii elektrycznej lub telefon. Często podszywają się pod firmę, z której usług korzystasz. Akwizytor nalega, byś od razu podpisał nową umowę i zabiera ją se sobą - nie zostawiając Ci Twojej wersji tego dokumentu. Przez to nawet nie wiesz, że zmieniłeś dostawcę gazu czy prądu.
Uwaga! Jeśli akwizytor nie zgadza się, by dać Ci na piśmie ofertę, dać czasu do namysłu i zawrzeć umowę za kila dni - nie podpisuj żadnych dokumentów.

Jak bezpiecznie szukać nowego dostawcę gazu?

Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy masz umowę na czas określony. Jeśli tak, z reguły opłaca się z niej zrezygnować. Najlepiej zadzwoń do dotychczasowego sprzedawcy gazu i upewnij się, czy nie zapłacisz żadnej kary.
Uwaga! Kluczowe jest określenie "sprzedawca". Każdy go może zmienić.
Ale przy dostawie gazu mamy także do czynienia z dystrybutorem (właściciel rur gazowych). Prawie zawsze jest to Polska Spółka Gazowa, która ma nieomal cała infrastrukturę gazownicza w naszym kraju.
Uwaga! Na opłacie dystrybucyjnej nie zaoszczędzisz, bo ona się nie zmieni.
Kluczowymi pozycjami na fakturze za gaz są opłaty pobierane przez sprzedawcę: za paliwo gazowe oraz abonament. Jeśli chcesz zmienić firmę, która dostarcza Ci gaz, musisz porównać dotychczasowe opłaty z nowymi. Tylko w ten sposób stwierdzisz, czy inna oferta jest korzystniejsza.
Uwaga! Koniecznie musisz sprawdzić cenę w grupie taryfowej, do której należysz.
Są trzy grupy, do których możesz być przypisany - w zależności od tego, ile gazu zużywasz:
  • W-1.1 - gospodarstwa domowe, w których gaz jest wykorzystywany tylko w kuchenkach;
  • W-2.1 - gazem podgrzewana jest również woda;
  • W-3.1 - gaz jest wykorzystywany do gotowania, podgrzewania wody i ogrzewania mieszkania/domu. 
Jeśli porównujesz ofertę dostawców gazu, patrz głównie na grupę taryfową...

Nieuczciwi akwizytorzy mogą podawać opłaty w innej, tańszej grupie. Cyfra po kropce, oznacza liczbę odczytów gazomierza w ciągu roku. Możesz zatem być np. w grupie W-2.1 (jeden odczyt), W-2.2 (dwa odczyty), W-2.4 (cztery odczyty). 

Komentarze

Popularne posty