Dobra historia kredytowa w BIK

Jak mieć dobrą historię kredytową w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej - co to jest?

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) jest to bardzo ważna instytucja w życiu każdego klienta banku, bo jest to instytucja (biuro), które gromadzi informacje o wszystkich osobach, które spłacają kredyty (jakiekolwiek kredyty).

Informacje te mają na celu zbudowanie bazy rzetelnych, jaki nierzetelnych klientów. Jest to zdobywanie informacji ze strony banków, kto i w jaki sposób po prostu spłaca kredyt (hipoteczny, gotówkowy, czy też samochodowy lub np. debet w koncie).
Uwaga! Jeżeli mamy jakiekolwiek opóźnienia w spłacie kredytu, to jest to rejestrowane w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie informacje trafiają po prostu z banku, w którym spóźniamy się ze spłatą.
Inny bank, który będzie udzielał Ci kredytu sięgnie do tej informacji (do raportu), który jest ogólnie dostępny i po który możesz raz na pół roku po prostu sięgnąć bez żadnych kosztów. Bank będzie widział całą Twoją historię kredytową.

Nie jest to polski wymysł. Takie biura istnieją praktycznie na każdym rozwiniętym rynku finansowym, gdzie banki po prostu chcą mieć instytucję, czy wymagają i potrzebują tak naprawdę wymiany informacji o tym, jak klienci spłacają kredyty w innych instytucjach. Jest to potrzebne do oceny ryzyka kredytowego. Do oceny, czy w ogóle można kredyt udzielić.

Punkty scoringowe BIK

W Biurze Informacji Kredytowej otrzymujemy tzw. punkty scoringowe, które oceniają naszą rzetelność kredytową. Im więcej tych punków, tym rzetelność jest większa. BIK wprowadziło też system łatwiejszej rozpoznawalności naszej zdolności do spłaty, do terminowego regulowania rachunków kredytowych w postaci gwiazdek.
Uwaga! Maksymalnie możesz dostać 5 gwiazdek jeżeli wszystkie kredyty regulujesz terminowo, 1 gwiazdka oznacza, że kredyt spłacasz nieterminowo.
Warto zasięgać co jakiś czas do BIK po raport na temat swojej historii kredytowej, by nie przegapić jakiegoś kredytu. Może się okazać, że gdzieś zapomniałeś zapłacić jakąkolwiek ratę, a w BIK wszystko będzie widoczne.
Uwaga! Być może nawet o tym nie wiesz, a czym prędzej się o tym dowiesz, czym prędzej wyjaśnisz sprawę, być może będzie jeszcze możliwość naprawienia historii kredytowej
Dlatego warto raz na jakiś czas (np. raz na pół roku) sięgnąć po raport kredytowy w BIK-u.

Kiedy szczególnie warto sięgnąć po raport BIK na temat historii kredytowej?

Zrób to wtedy, gdy zamierzasz się starać o kredyt lub pożyczkę i chcesz się upewnić, że masz dobrą historię kredytową w BIK
Uwaga! Raport na temat historii kredytowej możesz zamówić przez internet w BIK lub przez system bankowości internetowej w niektórych bankach. Do wyboru będziesz miał kilka wersji takiego dokumentu – ten najbogatszy zawiera takżetzw. ocenę punktową Twojej wiarygodności kredytowej.

Sposób na dobrą historię kredytową w BIK

Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy bądź ubiegać się o kredyt hipoteczny powinieneś zadbać o zbudowanie dobrej historii kredytowej w BIK, bo dzięki temu łatwiej i szybciej uzyskasz kredyt, a także będziesz mógł liczyć na lepsze warunki.

Najlepszym sposobem na dobrą historię  kredytową w BIK jest terminowe regulowanie  wszystkich zobowiązań. Powinieneś również  wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji o wywiązywaniu się ze zobowiązań już po ich spłaceniu – w przyszłości  będą dowodem Twojej solidności.  
Zamów swój raport BIK na temat historii kredytowej 


Komentarze

Popularne posty