Skąd wziąć szybko pieniądze?

Skąd wziąć pieniądze na nagłe wydatki?

Przed wzięciem pożyczki zawsze sprawdź, ile wyniesie rzeczywisty koszt. Dla przykładu: pożyczasz 2000 zł na 2 lata, a Twoja miesięczna rata to 100 zł. Musisz pomnożyć: 24 miesiące x 100 zł = 2400 zł. Następnie odejmujesz: 2400 - 2000 = 400.


Te 400 zł to właśnie cena pożyczki. Im niższa kwota, tym lepiej dla Ciebie. A skąd w ogóle wziąć tą dodatkową gotówkę?

Pieniądze z karty kredytowej 

To najlepsze rozwiązanie, gdy wiesz, ze spłacisz kredyt w krótkim czasie. Wniosek o kartę kredytową możesz złożyć nawet przez internet, a na jej otrzymanie czekasz kilka dni.
Plusy: pożyczka będzie darmowa, gdy zwrócisz dług w okresie bezodsetkowym (w ciągu 60 dni).
Minusy: potem są już naliczane odsetki, i to zwykle wyższe niż w przypadku kredytu konsumenckiego, obecnie to maksymalnie 10% rocznie. Za kartę kredytową trzeba dodatkowo zapłacić, zwykle kilkadziesiąt złotych co rok.

Pieniądze z kredytu konsumenckiego 

Jeśli potrzebujesz większej gotówki i wiesz, że nie będziesz w stanie szybko zwrócić pieniędzy, lepszym rozwiązaniem jest pożyczka w banku.
Plusy: formalności nie są skomplikowane, wystarczy Ci dowód, czasem zaświadczenie o dochodach, a pieniądze dostaniesz praktycznie od ręki. Wniosek możesz złożyć przez internet. Oprocentowanie to średnio 8-9% w skali roku. 
Minusy: do oprocentowania trzeba z reguły doliczyć prowizję czy ubezpieczenie. Warunkiem otrzymania kredytu w banku są stałe dochody, np. z umowy o pracę, emerytury itp., oraz pozytywna historia kredytowa.
Uwaga! Jeśli jesteś zadłużony lub wcześniej miałeś problemy ze spłatą, bank może nie dać Ci kredytu

Pieniądze z kredytu refinansowego lub konsolidacyjnego 

To będzie dobre rozwiązanie, jeżeli masz już kredyt, ale znów potrzebujesz gotówki. Kredytem refinansowym możesz spłacić stary kredyt, a resztę pieniędzy przeznaczyć na inny cel. Kredyt konsolidacyjny łączy kilka zobowiązań w jedno i też możesz starać się o dodatkową gotówkę.
Plusy: przenosząc kredyty do innego banku, możesz wynegocjować lepsze warunki finansowe. Dzięki wydłużeniu czasu spłaty Twoja rata się nie zmieni, a Ty dostaniesz dodatkowe pieniądze
Minusy: wydłużając czas spłaty, oddasz bankowi więcej pieniędzy.

Pożyczka od innej osoby 

Jeśli masz taką możliwość, lepiej zadłużyć się w rodziny, przyjaciół, znajomych itp.
Plusy: taka pożyczka może być bardzo tania, bo odsetki bywają niewielkie albo nawet zerowe, wszystko zależy od umowy między wami. 
Minusy: niestety, pożyczkodawca  może nagle zażądać od Ciebie spłaty całej kwoty.
Uwaga! Dlatego tak ważne jest spisanie umowy pożyczki, która powinna zawierać dane osobowe, kwotę pożyczki, termin jej spłaty i ew. wysokość rat, jeśli takie ustalicie. 
Uważaj na pożyczki chwilówki! 

Szerokim łukiem omijaj firmy, które proponują Ci pożyczkę pod zastaw nieruchomości! W przypadku problemów ze spłatą możesz nawet stracić mieszkanie! Unikaj ofert, gdzie musisz zapłacić za rozpatrzenie wniosku, bo zapewne nie dostaniesz żadnych pieniędzy, a jeszcze stracisz własne.

Uważnie czytaj umowy, zwłaszcza to, co napisano małym drukiem. Dokładnie tez policz, ile firma każe Ci płacić za pożyczkę. Może to być nawet ... 1000% pożyczonej kwoty!, a to oznacza, ze gdy pożyczysz 3 tys. zł, będziesz musiał oddać 30 tys.

Komentarze

Popularne posty