Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość 


Każdy konsument(osoba prywatna, która kupuje coś od firmy) na odległość (np. w sklepie internetowym lub wysyłkowym), ma prawo odstąpić od umowy kupna-sprzedaży. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od momentu otrzymania kupionej rzeczy.

Nie musisz podawać żadnego powodu rezygnacji z zakupu.

W ciągu tych 14 dni powinieneś przesłać sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Możesz taki dokument napisać samodzielnie lub skorzystać z formularza udostępnionego  przez przedsiębiorcę.

Uwaga! Wysłanie oświadczenia i odesłanie zakupu (robisz to własny koszt) to dwie różne sprawy. Według przepisów masz 14 dni od daty wysłania oświadczenia na zwrot zakupu. Tak więc możesz to zrobić jednocześnie, ale nie ma takiego obowiązku. 

Sprzedawca na zwrot pieniędzy ma 14 dni od dnia otrzymania Twojej rezygnacji z zakupu. Powinien również oddać Ci wydatki, jakie poniosłeś na dostawę  przesyłki, a dokładniej najtańszej dostawy w ofercie sklepu.

Uwaga! Sklep ma jednak prawo poczekać ze zwrotem pieniędzy do momentu aż otrzyma zwrócone przez Ciebie zakupu albo dowód ich odesłania. 

Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje konsumentom przy kupnie rzeczy robionych na zamówienie. Także wtedy, gdy zdejmiesz zabezpieczenia na opakowaniu (np. folię) z płyt z muzyką lub filmami, z gier komputerowych i konsoli albo z programów komputerowych.

Zakupy na Allegro 


Jeśli kupujesz coś na portalach aukcyjnych, np. na Allegro, możesz zrezygnować jedynie z zakupów oferowanych przez sklepy i firmy. Prawo to nie działa, gdy sprzedawcą jest osoba prywatna - bo wówczas, według przepisów, nie jesteś konsumentem.

Uwaga! Znaczenie ma również sposób kupna. Prawo do odstąpienia od umowy nie dotyczy licytacji a jedynie opcji "kup teraz".

Musisz też pamiętać o tym, że kupioną rzecz masz prawo obejrzeć, przymierzyć albo sprawdzić jak działa - na takich samych zasadach, jak zrobiłeś to w tradycyjnym sklepie. Sprzedawca nie ma prawa uzależniać zwrotu towaru od tego, czy będzie on odesłany w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu.

Przykład klauzuli niedozwolonej w regulaminie sklepu: "Zwracamy w tym trybie towar zostanie przyjęty tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie odesłany w oryginalnym nieuszkodzonym pudełku [...], przedmiot będzie nieuszkodzony oraz nie będzie nosił jakichkolwiek śladów używania".

Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy Komentarze

Popularne posty