Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Wynajem mieszkania - na co zwrócić uwagę? 


Na pewno należy ustalić jasne  zasady i zawrzeć je w punktach umowy wynajmu, która jest jest niezbędna. To podstawowy dokument, który chroni nasze interesy w przypadku ewentualnych problemów z lokatorem.Uwaga! Zawsze przed podpisaniem umowy należy sprawdzić tożsamość osoby, której zachcemy podnająć mieszkanie - najlepiej poprosić o dwa dokumenty - dowód osobisty i paszport (albo prawo jazdy). 

Dwa rodzaje umowy najmuSą to umowy: o najem zwykły i najem okazjonalny. W tym drugim przypadku niezbędne jest poświadczenie notariusza, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, ale daje szansę na sprawniejszą eksmisję, jeśli najemca nie wywiąże się z obowiązków, np. zniszczy sprzęty, nie będzie płacił czynszu.

Uwaga! U notariusza musimy stawić się z osobą, która będzie wynajmować mieszkanie (lokator ma przedstawić zaświadczenie, że w razie zaistnienia takich sytuacji, wyprowadzi się do innego mieszkania). 

Ważne zapisy w umowie najmu W umowie najmu powinny znaleźć się też zapisy dotyczące wysokości opłat, terminu ich regulowania oraz kaucji, a także postanowienia dotyczące ewentualnych naszych wizyt w mieszkaniu jako właściciela oraz listę sprzętów i mebli przekazanych do użytkowania lokatorowi (a jeśli ma być ich np. dwóch-trzech, to na dokumencie powinni podpisać się wszyscy, bo w ten sposób solidarnie będą odpowiadać za ewentualne szkody).

Na pewno warto jeszcze sporządzić spis sprzętów, które znajdują się w mieszkaniu (to może być aneks do umowy najmu), Możemy też zażyczyć sobie kaucji. Wszystko to warto zawrzeć w punktach umowy.

Należy także ustalić z lokatorem, jaki będzie sposób postępowania w razie awarii w mieszkaniu, np. kto ma wezwać elektryka lub hydraulika oraz kto zapłaci za jego usługi.

Ubezpieczenie 


Warto rozważyć kupno ubezpieczenia chroniącego przed konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń (zwłaszcza jeśli np. zainwestowaliśmy w remont mieszkania). Podstawową polisą jest ta, dotycząca zdarzeń losowych i pożarów.

Dobrym posunięciem będzie uzupełnienie jej o ubezpieczenie OC, które zabezpieczy nas przed kosztami roszczeń, jeśli np. w wyniku awarii lokalu dojdzie do zalania mieszkania sąsiada.

Komentarze

Popularne posty