Oszczędzanie w domu

Jak oszczędzać w domu?

W każdym gospodarstwie domowym można trochę zaoszczędzić. Jeśli zredukujesz nieco wydatki, uda Ci się odłożyć nawet 300 zł miesięcznie.

Zacznij oszczędzać 

Do większych wydatków domowych należą opłaty za wodę. Postaraj się je zmniejszyć. Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby, płucz usta wodą z kubka.
Uwaga! Bierz prysznic zamiast kąpieli, bo to pozwala na zaoszczędzenie 2/3 zużywanej wody. Pamiętaj, że woda z kapiącego kranu może Cię kosztować ponad 100 zł rocznie. 

Uprawiaj zioła 

O tej porze roku również możesz mieć tanie nowalijki. Wystarczy, ze posadzisz w doniczce korzeń pietruszki, w drugiej cebulę, a wkrótce będziesz ścinał świeżą natkę i szczypiorek. Możesz tez kupić gotowe sadzonki innych ziół, np. bazylii, oregano czy rozmarynu. I nie wydawać za każdym razem 4-5 zł na pęczek.

Nie graj w lotto 

Większość osób marzy o wygranej na loterii, ale prawdopodobieństwo trafienia szóstki jest, niestety znikome. Natomiast opłaty za te marzenia wynoszą aż 468 zł rocznie! I to przy założeniu, ze kupujesz tylko jeden zakład w każdym z trzech losowań w tygodniu.
Uwaga! Lepiej wrzucaj te pieniądze do skarbonki, a po roku wydaj je na coś, co sprawi Ci radość. 

Zostań swoim księgowym

Gospodarstwo domowe jest niczym mała firma.  Aby sprawnie funkcjonowało, wymaga dobrego zarządzania. Księguj wszystkie przychody i rozchody, by wiedzieć, no co wydajesz pieniądze, i mieć pewność, że ich nie marnujesz.

Policz wszystkie stałe wydatki, np. na czynsz, prąd, wodę, opłaty za telefonu i TV.
Uwaga! Rachunki płać w pierwszej kolejności, aby nie doszło do zadłużenia. Postaraj się tez odłożyć choćby 5% z każdej pensji na nieprzewidziane wydatki. 

Zdrowy rozsądek 

Przedłużając umowę np. z operatorem  telefonii czy telewizji warto być czujnym. Nie daj się skusić na coś, z czego nie będziesz korzystał. Nie bierz smartfona  dziesiątkami funkcji, jeśli będzie Ci on służył tylko do rozmów, fotografowania i wysyłania SMS-ów.
Uwaga! Będziesz go bowiem spłacał nawet przez trzy lata. Nie decyduj się też na setki kanałów TV, gdy oglądasz pięć. 

Postaw na jakość

Droższe ubrania w dobrym gatunku mogą okazać się bardziej opłacalnym zakupem niż tańsze. Bluzkę za 60-80 zł ponosisz znacznie dłużej niż taką za 30 zł. Na pewno nie zdeformuje się po pierwszym praniu.

Wybieraj też klasyczne fasony, które nie wychodzą tak szybko z mody.

Przejrzyj faktury 

Oszczędności możesz szukać także w zmniejszeniu stałych comiesięcznych opłat. Stałe, nie zawsze bowiem znaczy niezmienne. Poświeć godzinę lub dwie na uważne przejrzenie faktur.  Może się okazać, ze przepłacasz np. za internet czy energię elektryczną. Poszukaj tańszych dostawców.

Rozważ również kupowanie niektórych produktów w pakiecie. Internet razem z telewizją kablową i telefonem może kosztować nawet 50% mniej niż każdy z tych produktów osobno.

Komentarze

Popularne posty