Dobry kredyt

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu?

Jeżeli chcesz uniknąć nieprzemyślanej decyzji o zaciągnięciu kredytu, realnie oceń swoje potrzeby i zastanów się, jak kwota kredytu jest Ci potrzebna.

Uwaga! Nie bierz kredytu „na zapas”, bo niepotrzebnie zapłacisz opłatę od większej, niewykorzystanej kwoty. Dowiedz się natomiast, czy dany kredytodawca oferuje możliwość podwyższenia pierwotnej kwoty. Musisz też pamiętać o tym, ze w niektórych sytuacjach (np. na wyprzedażach, podczas świątecznych zakupów), łatwo można przecenić własne możliwości spłaty zadłużenia.  

Sprawdź zwykłą cenę towarów, by potem nie okazało się, że towar bez kredytu był oferowany po korzystniejszej cenie niż kupiony przez Ciebie na kredyt.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, zbierz i porównaj oferty kilku kredytodawców. Dzięki temu będziesz miał pewność, ze wybrałeś najlepszą ofertę.

Porównać całkowity koszt oferowanych kredytów.
Uwaga! To suma  wszystkich kosztów plus odsetki i inne opłaty i prowizje, które zapłacisz za korzystanie z cudzych pieniędzy.
Zażądaj wydania regulaminów, ogólnych warunków umów, tabeli opłat i dokładnie je przeanalizuj.

Sprawdź, czy będziesz mógł wynegocjować  np. niższą marżę, sposób zabezpieczenia kredytu, daty płatności rat, karencję (czyli okresu zawieszenia na jakiś czas spłaty kapitału kredytu).
Uwaga! Musisz wiedzieć, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do zbadania zdolności kredytowej i zawarcia umowy. Ustal czas rozpatrywania wniosku kredytowego.
Informacje, które poda Ci przyszły kredytodawca muszą być jasne, rzetelne i wystarczające do prawidłowego wyboru oferty.
Uwaga! Jeśli potencjalny kredytodawca uchyla się  od obowiązku wydania Ci regulaminu czy ogólnych warunków umów albo od udzielenia rzeczowych informacji – zrezygnuj z jego oferty.
W razie jakichkolwiek wątpliwości wypytaj konsultantów o szczegóły przyszłej umowy, a także sprawdź, jaka jest opinia innych konsumentów o jakości porównywanych produktów.

Uważaj na promocję 

Może się zdarzyć, że hasło Promocja skusi Cię do podpisania umowy nawet bez czytania.
Nic bardziej mylnego!

Musisz dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić, czy przedstawione warunki promocji są zgodne z tymi, o których usłyszałeś.

W razie sprzeczności – nie podpisuj umowy!

Komentarze

Popularne posty