Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC

Ruszył już nowy system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), który jest prowadzony przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

Dzięki systemowi łatwiejsza będzie likwidacja szkody po kolizji albo stłuczce, bo poszkodowany kierowca będzie mógł zgłosić uszkodzenie samochodu bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela a nie - ja wcześniej - w firmie, w której ubezpieczony był sprawca wypadku.

To znacznie ułatwi cały proces odzyskiwania pieniędzy za naprawę auta, bo wszystko będzie się dziać bez udziału poszkodowanego kierowcy. Jego ubezpieczyciel ustali wartość szkody oraz wypłaci odszkodowanie (lub bezgotówkowo zlikwiduje szkodę). Później rozliczy się z firmą, w której wykupił ubezpieczenie OC sprawca wypadku.


Co nie kwalifikuje się do BLS?

Do BLS nie będą kwalifikować się jednak np.:
  • szkody osobowe;
  • szkody, które wystąpiły poza granicami RP;
  • szkody o wartości przekraczającej 30 tys. zł.
Dostęp do systemu zyska większość właścicieli samochodów w Polsce, bo przystąpiło do niego (lub złożyło taką deklarację) 8 towarzystw, które obejmują blisko 70% ubezpieczeń.  Klienci Warty, Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, UNIQA oraz PZU mogą już teraz korzystać z BLS.
Uwaga! Towarzystwa Liberty Ubezpieczenia i Aviva przystąpią do BLS 1 lipca, a Gothaer - 15 października. 
BLS to najważniejszy projekt dla polskiego rynku ubezpieczeń w ostatnich latach. Dzięki wielomiesięcznej pracy przedstawicieli firm, które zrzeszone są w Polskiej Izbie Ubezpieczeń (PIU) wypracowano rozwiązanie, które umożliwia poszkodowanym likwidacje szkody u swojego ubezpieczyciela.

Dzięki temu wielu klientów zacznie zwracać baczniejszą uwagę na jakość oferowanych usług.
Uwaga! Takie rozwiązanie jest od lat z powodzeniem stosowane w innych krajach UE, m.in. w Belgii, Hiszpanii, we Francji i we Włoszech. 

Komentarze

Popularne posty