Przejdź do głównej zawartości

Co lepsze ZUS czy OFE?

Co się bardziej opłaca ZUS czy OFE?

Na podjęcie decyzji czy Twoje składki emerytalne będą trafiać do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i ZUS, czy tylko do ZUS, masz jeszcze niecały miesiąc (do 31 lipca). Wiele osób czeka na ostatnią chwilę. Wiele wciąż nie wie, jaką podjąć decyzję.

Kto powinien pozostać w OFE, a kto zdecydować się na ZUS?


Największy problem sprawia oszacowanie tego, co będzie bardziej opłacalne. Zyski wypracowane przez OFE czy państwowa waloryzacja składek emerytalnych?

Uwaga! Na to pytanie nikt nie udzieli Ci odpowiedzi, bo dawnych wyników nie można porównać z tym, co będzie w przyszłości. OFE nie będą mogły już kupować państwowych obligacji i zdecydowaną większość pieniędzy zainwestują w akcje.

To ile zarobią, zależne będzie nie tylko od ich decyzji, ale także sytuacji na GPW. Inwestowane w OFE pieniądze ze składek narażone są więc na większe ryzyko niekorzystnych zmian wartości.  Ryzyko to jest tym mniejsze, im dłużej Twoje składki będą inwestowane, bowiem z czasem ewentualne straty są niwelowane w okresach lepszej koniunktury giełdowej.

Uwaga! Tak więc OFE powinieneś wybrać jeżeli jesteś osobą młodą i do emerytury zostało Ci jeszcze wiele lat. Ale musisz pamiętać, ze wyższe ryzyko idzie z parze z możliwością większego zarobku, czyli szansy, że Twoje pieniądze zostaną pomnożone znacznie skuteczniej niż gdyby zostały przekazane do ZUS.

Na razie na OFE zdecydowało się jedynie ok. 300 ty. osób, czyli 2% tych, którzy maja do tego prawo. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przeisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.