Przejdź do głównej zawartości

Czy zostać w OFE?


Dla kogo OFE?


Przy wyborze formy oszczędzania na emeryturę możemy kierować się wykształceniem i sytuacją na rynku pracy. Dobrze zarabiający specjaliści, lekarze czy inżynierowie, to grupy zawodowe, w których wynagrodzenia rosną od lat,  a składka przekazywana do ZUS jest coraz wyższa.


Uwaga! Cześć z tych środków warto zainwestować na giełdzie. Ta część składki, która odprowadzana jest do ZUS, i tak rośnie (rosną wynagrodzenia, a ZUS waloryzuje wartość składek), więc zmniejsza ewentualne starty na giełdzie. Z kolei wzrosty cen akcji mogą przynieść pokaźny zysk.

Osoby, które nie są w tak komfortowej sytuacji, powinny w połowie okresu odkładania na przyszła emeryturę skorzystać z "okienka transferowego", kiedy można przenieść się z OFE do ZUS, i już do końca oszczędzać w instytucji państwowej.

Uwaga! Wszyscy bez względu na wiek, sytuację zawodową i zarobki powinni na własną rękę oszczędzać na emeryturę.

Możemy skorzystać z indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, indywidualnych kont emerytalnych, można też odkładać na własną rękę w banku. Najważniejsze jest wyrobienie nawyku, by co miesiąc przeznaczyć na ten cel nawet niewielką cześć swoich dochodów.

Co wybrać ZUS czy OFE?Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przeisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.