Co wybrać ZUS czy OFE?

ZUS czy OFE?

Pracownik co miesiąc odkłada na emeryturę 19,52% swojego wynagrodzenia. Lwia część tej kwoty (6/7) trafia i będzie trafiał do ZUS. Zatem tak naprawdę wybór między OFE a ZUS dotyczy około 1/7 składki.

Uwaga! Czas na podjęcie decyzji złożenia deklaracji mamy od 1 kwietnia do 31 lipca. Jeśli chcemy, by nasze pieniądze przekazywane były do OFE, musimy złożyć odpowiednie oświadczenie w swoim oddziale ZUS. Można to zrobić osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Jest to bardzo ważne, bo jeśli nie napiszemy oświadczenia, nasze składki automatycznie będą ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie w ZUS. Warto też wiedzieć, że członkowie OFE, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego zostało mniej niż 10 lat, tak naprawdę decydują jedynie o składkach wypłacanych od lipca do końca października 2014 r., bo ich składki od listopada 2014 r. będą przekazywane wyłącznie na subkonto w ZUS.

Od listopada też środki tych osób zgromadzone w OFE będą systematycznie przenoszone i ewidencjonowane na subkoncie w ZUS.

Wybór OFE


Pozostanie w OFE będzie korzystniejsze dla tych osób, które mają przed sobą jeszcze wiele lat pracy, zwłaszcza gdy ich zarobki przewyższają średnią krajową. Fundusz w tym czasie może inwestować ich środki i dzięki temu zwiększyć przyszła emeryturę o kilka procent.

Ustawa zakłada, ze tegoroczny wybór między OFE a ZUS nie jest ostateczny. Opcja ta fachowo nazywana jest okienkiem transferowym. Pierwsze takie okienko będzie trwało od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Następne będą się otwierać co 4 lata, a więc w 2020 r., 2024 r. itd. Osoby dopiero rozpoczynające pracę będą mogły od razu (nie czekając na okienka transferowe) wybrać między OFE a ZUS

Uwaga! Oświadczenie można wysłać dopiero po zalogowaniu na PUE. Bez zalogowania można je jedynie wypełnić i wydrukować w urzędomacie w wybranych palcówkach ZUS

Komentarze

Popularne posty