Przejdź do głównej zawartości

ZUS wypłaci zaległe emerytury oraz odsetki


Wypłata wstrzymanych przez ZUS emerytur

Dobra wiadomość dla osób, którym ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń emerytalnych, bo nie zwolniły się z pracy. ZUS będzie musiał oddać zaległe emerytury i to z odsetkami.

Całe zamieszanie spowodowała zmiana przepisów.  Od 8 stycznia 2009 r. osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogły otrzymywać emeryturę i jednocześnie pracować. Był to element programu +50 (miał on na celu zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50 roku życia).

Jednak Ministerstwo Pracy postanowiło to zmienić i wprowadzono przepisy, według których emeryci musieli do końca września 2011 r. odejść z pracy, jeśli chcieli nadal otrzymywać świadczenie emerytalne, bo gdy tego nie zrobili, wypłata emerytury była wstrzymywana.

Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał te przepisy za sprzeczne z konstytucją. Według TK akty prawne, które najpierw pozwalają pobierać wynagrodzenie za pracę i emeryturę,a  niedługo potem tego zakazują, są niezgodne z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa.

Po tym wyroku od 22 listopada 2012 r. ZUS wznowił wypłatę zawieszonych świadczeń. Nie chciał jednak oddawać zaległych emerytur, bo twierdził, ze nie ma do tego podstawy prawnej.

I to właśnie ma się zmienić.

Ministerstwo Pracy przygotowało nową ustawę, która pozwoli na wypłatę wszystkich zawieszonych emerytur od 1 października 2011 r. wraz z odsetkami oraz uwzględnieniem waloryzacji. Przepisy te wejdą w życie prawdopodobnie pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przeisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.