Częściowa emerytura

Dla kogo emerytura częściowa? 

Wcześniejsza emerytura (tzw. częściowa) będzie wynosić 50% pełnej emerytury.

Jeżeli ktoś się na nią zdecyduje, to będzie mógł równocześnie pracować, bez ryzyka, że emerytura zostanie obniżona. Na tę emeryturę będą mogły przejść osoby z odpowiednim stażem pracy.

Jakie warunki muszą spełnić kobiety?

Kobiety będą mogły wystąpić o przyznanie emerytury częściowej, gdy ukończą 62 rok życia oraz pod warunkiem, że będą miały wypracowane 35 lat (okresów składkowych i nieskładkowych łącznie).

Wypłata emerytury częściowej dla tych kobiet będzie trwała maksymalnie 5 lat (konkretny czas będzie zależny od jej daty urodzenia).

Pamiętaj! Emerytura częściowa będzie waloryzowana. 

Jakie warunki muszą spełnić mężczyźni?

Mężczyzna będzie mógł wystąpić o przyznanie emerytury częściowej w wieku 65 lat oraz, gdy uzyska już 40 lat stażu pracy (okresów składkowych i nieskładkowych).

Uwaga! Gdy osoba, która pobiera emeryturę częściową skończy 67 lat, to aby mogła otrzymywać normalną emeryturę, będzie musiała złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS, a także rozwiązać umowę o pracę (jeśli dorabiała na emeryturze częściowej), bo ZUS tego za nią nie zrobi.

Pamiętaj! Kobiety urodzone po 30.09.1973 r. będą pracować do 67. roku życia oraz mężczyźni urodzeni po 30.09.1953 r. Zmiany nie dotyczą kobiet, które urodziły się do 31.12.1952 r. (będą one pracować do 60. r życia) oraz mężczyzn urodzonych do 31.12.1947 r. - ono nadal pracują do 65. r życia.

Komentarze

Popularne posty