Jak zacząć grać na giełdzie - podstawy inwestowania na giełdzie

Podstawy inwestowania na giełdzie 

Giełda Papierów Wartościowych, to rynek, gdzie dokonuje się transakcji kupna i sprzedaży akcji, obligacji, a także innych instrumentów finansowych. Inwestować na giełdzie może każda pełnoletnia osoba, ale tylko za pośrednictwem biur maklerskich.


Myślisz o grze na giełdzie?  Pierwszym krokiem jaki musisz wykonać jest założenie konta maklerskiego. Otwarcie konta maklerskiego jest zazwyczaj bezpłatne, a każde biuro maklerskie pobiera prowizje od zleceń kupna i sprzedaży, które będą realizowane za ich pośrednictwem.
Uwaga! Zanim zdecydujesz się na założenie konta maklerskiego,  zwróć szczególną uwagę na wysokość opłat za jego prowadzenie oraz prowizji. Duże znaczenie ma także internetowy dostęp do konta, a także możliwość śledzenia notowań wybranych spółek w czasie rzeczywistym bez ponoszenia kosztów dodatkowych.

Jak założyć konto maklerskie?

Uwaga! Na początku swojej przygody z inwestowaniem na giełdzie, nie inwestuj dużych kwot pieniędzy. Jeżeli chcesz tylko przekonać się, jak to działa, to wystarczy, że będziesz kupował co miesiąc akcje za 100-200 zł.
W tym celu należy otworzyć konto maklerskie. Dom maklerski  to pośrednicy, którzy w Twoim imieniu będą kupować lub sprzedawać akcje.

Co musisz wziąć pod uwagę przy wyborze konta maklerskiego?

Przy wyborze konta maklerskiego węz pod uwagę przynajmniej niektóre parametry, takie jak:
  • opłaty (otwarcie konta maklerskiego jest zwykle bezpłatne. Będziesz musiał jednak płacić za jego prowadzenie, choć mogą zdarzyć się promocje. Na darmowe konto maklerskie możesz liczyć, gdy posiadasz rachunek w banku, który również prowadzi dom maklerski. Zwykle w ciągu roku będziesz musiał na to przeznaczyć od 40 do 60 zł);
  • prowizje (dom maklerski będzie pobierał z konta prowizje od zlecenia kupna i sprzedaży akcji i będą one zależne od rodzaju konta maklerskiego. Niższe są w przypadku internetowych kont maklerskich (od 0,2 do 0,4 proc.), wyższe (od 0,7 do 1,2 proc.) w przypadku składania zleceń osobiście lub przez telefon);
  • ilość punktów obsługi klienta (jeśli jeździsz dużo po kraju, to wybierz dom maklerski ze stosunkowo dobrze rozbudowaną siecią obsługi klienta. Punkty podzielone są na pełnozakresowe i niepełnozakresowe. Punkty niepełnozakresowe znajdują się zazwyczaj w każdym oddziale banku prowadzącego też dom maklerski, ale będziesz mógł w nich w zasadzie tylko złożyć zlecenie, a i to nie zawsze.

Zlecenia z limitem czy bez?

Masz już konto maklerskie?  Czas na kolejny krok. Rozpoczynasz inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Rozbudowany system zleceń giełdy daje Ci możliwość realizacji różnorodnych strategii inwestycyjnych.

Podstawowy podział obejmuje:
  • zlecenia z limitem ceny;
  • zlecenia bez limitu ceny.
W przypadku zleceń z limitem ceny, będziesz dokładnie określał kurs (tzw. limit ceny), po jakim chcesz kupić lub sprzedać dany walor. W zleceniu kupna musisz precyzyjnie określić maksymalny kurs, po którym jesteś skłonny kupić dany instrument, a przy sprzedaży - kurs minimalny, po którym zgodzisz się sprzedać dany instrument. 
Uwaga! Składając zlecenie z limitem ceny, im bardziej korzystną wskażesz cenę, tym dłużej możesz czekać na realizację zlecenia.  
Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na szybkim zawarciu transakcji i nie chcesz ryzykować, że Twoje zlecenie może nie zostać zrealizowane w całości, a jednocześnie akceptujesz cenę aktualnie dostępną na rynku, składaj zlecenie po każdej cenie.

Określając termin (np. na jedną sesję, na tydzień lub miesiąc) do którego ważne jest zlecenie, decydujesz na jak długo aktualna jest Twoja strategia inwestycyjna na GPW.
Uwaga! Termin ważności zlecenia wygasa z ostatnim kalendarzowym dniem roku. Jeżeli masz dużo wolnego czasu możesz spróbować daytradingu, który polega na wielokrotnym kupowaniu i sprzedaży akcji w czasie jednej sesji giełdowej. Krótkie – czy długotrwałe inwestycje zawsze związane są z ryzykiem. Dlatego przed pierwszym zakupem akcji na giełdzie nakreśl swój plan działania (okres inwestycji), zadowalający poziom zysku, a także dopuszczalny poziom strat. Dla mądrego inwestora nie zysk jest najważniejszy, ale ochrona swojego kapitału.

Porady dla początkującego inwestora na giełdzie

1. Korzystaj  z wiedzy innych, bardziej doświadczonych inwestorów, ale nie naśladuj ślepo koniunktury (najlepiej inwestować w te firmy, które najmniej odczują spowolnienie gospodarcze). Przyjrzyj się też zarządom spółek, bo istotnym czynnikiem są również kompetencje kierownictwa. największych graczy, bo to co dobre dla nich, nie zawsze musi być dobre dla Ciebie.

2. Na początku inwestuj niewielkie kwoty. Powinny to być pieniądze, które nie obciążają Twojego budżetu domowego. Nie możesz ryzykować wszystkich swoich oszczędności.

3. Typując spółkę, dokonaj analizy jej notowania od chwili debiutu. Dokonaj także oceny wpływu
Uwaga! Nie możesz ulegać emocjom. Inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych wymaga rozwagi oraz stalowych nerwów. 
5. Zapoznaj się dokładnie z rekomendacjami wydanymi przez biuro maklerskie.
Uwaga! Najwięksi gracze (Warren Buffet czy też George Soros) podjęli ryzyko i inwestowali pieniądze na giełdzie w niepewnych czasach. Ich fortuny powstały na wskutek: samodyscypliny, spokoju oraz wiary, że po chudych latach przyjdą te tłuste. 
6. Świadomy inwestor powinien rozważać czy nie akumulować swojego portfela, gdy na giełdach są spadki.

Sposoby inwestowanie na giełdzie

Do wyboru masz kilka strategi inwestowania na giełdzie.

Najważniejsze to:

Analiza fundamentalna GPW

Oparta jest ona na wynikach spółek za wybrany okres. W skrócie: wybierasz te spółki, których cena jest niska (maksymalnie niski tzw, stosunek ceny do wartości księgowej, ceny do zysku P/E). Będziesz musiał zwrócić swoją uwagę na firmy, które mają przewagę nad konkurencją, są dobrze zarządzane, co roku wypłacają sowitą dywidendę, raportują co roku coraz większe zyski.
Uwaga! Ważne jest także to, by wskaźnik zadłużenia był niski, a wysoki tzw. zwrot kapitału własnego.

Analiza techniczna GPW

W tym przypadku jest to próba przewidzenia przyszłego ruchu spółki na giełdzie przy pomocy wykresów jej dotychczasowego zachowania oraz wolumenów obrotów.

Będziesz poszukiwał odpowiednich trendów (wzrostowych lub spadkowych), linii wsparcia kursów (poniżej których kurs nie powinien spaść) lub linii oporu (powyżej których nie powinien wzrosnąć).

Bessa i hossa na GPW

Tutaj podążasz za trendem. Podczas hossy na giełdzie, która została np. wywołana bardzo dobrymi wynikami gospodarki, drożeje większość spółek, nawet tych słabych. Odwrotnie sytuacja wygląda podczas bessy i większość firm, także tych dobrych spadają.
Uwaga! Po silnej przecenie zawsze możesz się spodziewać odbicia w górę. Podobnie, gdy akcje przez dłuższy czas nie drożeją, spodziewaj się, że inwestorzy, którzy byli w tym czasie w ich posiadaniu, zaczną wymieniać je na gotówkę i w ten sposób nastąpi spadek notowań.

Oferty publiczne IPO

W tym przypadku inwestowanie na giełdzie polega na tym, że kupujesz akcje tuż przed wprowadzeniem ich do notowań giełdowych. Dobrze przeprowadzona oferta publiczna powinna już na starcie (między sprzedażą w ramach IPO, a pierwszym notowaniem na giełdzie) przynieść zyski nie tylko spółkom, dotychczasowym właścicielom (jeżeli akcje są przez nich sprzedawane, a nie są to „papiery” nowej emisji), ale także rzeszy drobnych inwestorów.

Chcesz grać na giełdzie? To warto przeczytać!

1.  Giełda, pasja, pieniądze!»
Aktualna publikacja o inwestowaniu na GPW, napisana prostym, zrozumiałym językiem, dla początkujących i zaawansowanych inwestorów.

2. Czas na giełdę!»
Dlaczego właśnie TERAZ jest najlepszy moment, aby zacząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie? Poznaj drogę od zera do pierwszych zysków z giełdy.

3. Armia cesarza»
Książka m.in. rozwiązuje największy problem inwestorów na GPW i FOREX, którzy zamiast zarabiać - tracą przez swoje emocjonalne decyzje. Każdy znajdzie w niej nietypowe wskazówki, nie tylko dotyczące biznesu.

4.  Inteligentne inwestowanie»
21 praktycznych wskazówek, jak mądrze inwestować i powiększać zawartość swojego portfela.

5. Armia cesarza II»
Świetna historia o tym jak podjąć każde życiowe przedsięwzięcie i odnieść sukces. Dowiedz się o tym co najważniejsze w biznesie.

Komentarze

Czytaj także...