Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Jesienią i zimą na pewno dużo czasu spędzasz w domu, ale nie musisz przepłacać za energię elektryczną. Dzięki prostym sposobom zaoszczędzisz ok. 500 zł rocznie.

Mniejsze rachunki za prąd: wyłącz czuwanie 

Urządzenia działające w trybie czuwania, np. telewizor, radio, zużywają prąd za ok. 100 zł rocznie, nawet gdy je wyłączysz, np. pilotem, bo nadal czerpią prąd, o czym świadczy małe światełko na obudowie odbiornika.
Uwaga! Podłącz wszystkie czuwające urządzenia do jednej listwy z wyłącznikiem. Pozwoli Ci to na szybkie odcięcie nieużywanego sprzętu od źródła zasilania. I pamiętaj, aby zawsze to robić, gdy kładziesz się spać, wychodzisz domu, wyjeżdżasz na dłużej. 


 Mniejsze rachunki za prąd: więcej znaczy taniej 


Rozmieszczenie w pokoju kilku źródeł światła pozwoli na spore oszczędności. Gdy czytasz, szydełkujesz czy majsterkujesz, nie potrzebujesz żyrandola z kilkoma żarówkami. Wystarczy lampka oświetlająca miejsce pracy.

Do oglądania telewizji zainstaluj za odbiornikiem oświetlenie z żarówką o małej mocy. Będzie to korzystne nie tylko dla domowych finansów, ale i dla wzroku. W kąciku wypoczynkowym ustaw lampę z regulacją natężenia światła, tzw. ściemniaczem.
Uwaga! Przyciemnienie żarówki o 25% umożliwia zaoszczędzenie 20% energii elektrycznej

Mniejsze rachunki za prąd: zgaś światło 

Znaczne oszczędności możesz uzyskać dzięki dobrym nawykom. Staraj się zawsze gasić światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Zachęć też do tego domowników. Nie wkręcaj energooszczędnych żarówek tam, gdzie często zapalasz i gasisz światło, np. w łazience, przedpokoju, bo takie żarówki zużywają najwięcej energii zaraz po włączeniu.

Zastosuj tam zwykłe lub diody LED.

Mniejsze rachunki za prąd: nocne oszczędzanie 

Jeśli późno wracasz do domu albo jesteś w nim w godzinach między 13 a 15, pomyśl o zmianie jednostrefowej taryfy G11 na dwustrefową G12. W czasie, gdy prąd jest tańszy, uruchamiaj pralkę, zmywarkę, ogrzewacze wody, piece akumulacyjne i odkurzaj mieszkanie.

Jeśli chcesz prać, zmywać lub sprzątać w nocy, rób to tylko wtedy,gdy masz cicho pracujący sprzęt, aby nie budzić sąsiadów.

Mniejsze rachunki za prąd: zainwestuj, a zyskasz 

Urządzeniem, które zużywa najwięcej energii elektrycznej w domu jest lodówka. Zainwestuj w energooszczędną, dzięki której zaoszczędzisz ok. 40% energii.  Jeśli kupisz lodówkę z systemem No Frost, czyli automatycznym usuwaniem szronu, zyskasz dalsze 20%.

Ustaw ją z dala od źródeł ciepła, aby nie czerpała zbyt dużo prądu.
Mniejsze rachunki za prąd: wymień na LED 

Świetlówki LED są droższe od zwykłych żarówek, ale wydatek szybko Ci się zwróci. Dzięki nim możesz bowiem zaoszczędzić aż 80% energii elektrycznej zużywanej na oświetlenie pomieszczeń. Do niedawna diody LED emitowały wyłącznie białe, zimne, niezbyt przyjemne dla oczu światło.  Obecnie możesz wybrać takie z ciepłym światłem - kremowym lub żółtym.

Mniejsze rachunki za prąd: inny dostawca energii elektrycznej 

Warto sprawdzić oferty wszystkich dostawców energii elektrycznej działających w Twojej okolicy. Rożnicę w opłatach za prąd mogą wynieść nawet 10%. Najłatwiej zrobić to za pomocą porównywarki internetowej.

Po prostu podajesz kod pocztowy, dzięki któremu program wyszuka dostawców sprzedających energię elektryczną w miejscu Twojego zamieszkania. Potem wpisujesz kwotę ostatniego rachunku za prąd. To pozwoli na znalezienie tańszego dostawcy. Na ekranie zobaczysz pełne zestawienie ofert.

Komentarze

Popularne posty