Lokator nie płaci za mieszkanie. Co może zrobić wspólnota?
Lokator nie płaci za mieszkanie. Jakie kroki może podjąć wspólnota mieszkaniowa?
Sąsiad nie płaci za mieszkania i
imprezuje, a Ty i inni sąsiedzi macie coraz wyższe rachunki za
wspólne media lub fundusz remontowy? To sytuacja, która zdarza się
wielu wspólnotach mieszkaniowych. Gdy jeden z właścicieli popada
w kłopoty finansowe, cierpią na tym wszyscy.
Rachunki, które wspólnota mieszkaniowa musi uregulować, rozkładane są na mieszkańców, którzy płacą. Oczywiście w sytuacji niespodziewanych zdarzeń losowych warto być wyrozumiałym i cierpliwym, o tyle w przypadku nałogu lub nieodpowiedzialności należy działać szybko i zdecydowanie.
Co może zrobić wspólnota mieszkaniowa, gdy lokator zalega z czynszem za mieszkanie?
Najpierw uchwała i ostrzeżenie
Wspólnota mieszkaniowa może, a dla własnego dobra nawet powinna podjąć uchwalę, w której określi zasady postępowania wobec osób mających zaległości w opłatach. Np. może ustalić odsetki za zwłokę w płatnościach na poziomie wyższym niż ustawowe. Powinna również określić okres, po jakim wystąpi do sądu z postępowaniem upominawczym wobec dłużnika, jeśli ten mimo wezwań nie zacznie spłacać długu (mogą to być np. 3 miesiące).
Wówczas może również poinformować dłużnika, że zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników. Osoby figurujące w tym spisie nie mają szans na pożyczkę, zakupy na raty czy umowę na abonament telefoniczny.
Postępowanie upominawcze
W wielu sytuacjach samo ostrzeżenie o zamiarze wpisania do KRD wystarcza, by zmobilizować osobę zadłużoną do płacenia. Jeśli mimo to nie podejmie on żadnych działań naprawczych, zarząd może skierować sprawę do sądu w ramach postępowania upominawczego, po którym sąd wyda nakaz zapłaty.
Uwaga! Gdy nakaz będzie prawomocny (dłużnik się od niego nie odwoła), a sąsiad nadal nie pokryje należności, zarząd wspólnoty mieszkaniowej może wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności, a następnie wystąpić do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z majątku dłużnika.
Kiedy można stracić mieszkanie?
Taki scenariusz możliwy jest, gdy komornik nie będzie miał innego sposobu na egzekucje długu. Może wówczas wystawić mieszkanie na licytację komorniczą. Zgodnie z art. 16 ustawy o własności lokali także wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesowym wnieść wniosek o sprzedaży mieszkania w trybie licytacji.
Może to zrobić, nie tylko wtedy, gdy właściciel mieszkania nie zapłacił rachunków, lecz także, gdy rażąco lub uporczywie wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu lub zakłóca innym możliwość korzystania z ich lokali lub nieruchomości wspólnej.
Komentarze