Rozwód a kredyt – co ze spłatą kredytu po rozwodzie?

Rozwód a kredyt. Co z kredytem po rozwodzie?

Sytuacja w małżeństwie bywa czasem tak trudna, że w końcu zapada ta trudna decyzja – rozwód. Wtedy często trzeba podjąć decyzję, jak spłacić wspólnie zaciągnięty kredyt (np. kredyt hipoteczny).

Rozwód nie ma znaczenia dla banku

Dla banku to bez znaczenia czy małżonkowie żyją razem, czy nastąpił rozwód. Umowa kredytowa pozostaje umową, a z zobowiązania będzie trzeba wywiązać się bez względu na okoliczności. Także sąd nie jest uprawniony do podziału kredytu.

Uwaga! Podczas podziału majątku dorobkowego w trakcie rozwodu sąd bierze pod uwagę tylko aktywa (czyli np. mieszkanie, działkę, samochód, oszczędności), a długów już nie. Byli małżonkowie pozostaną więc współkredytobiorcami i nadal solidarnie odpowiadają za spłacanie rat kredytu. Dopóki nie pojawią się zaległości, bank nie będzie ingerował.

Umowa między małżonkami nie jest skuteczna

Rozwodzący się małżonkowie mogą oczywiście zawrzeć między sobą umowę, ze np. ten kto pozostanie w mieszkaniu (domu) przejmie cały dług, ale dla banku nie ma to żadnego znaczenia! Jeśli osoba, która zobowiązała się płacić raty kredytu przestanie to robić, bank może (i z pewnością tak uczyni!) zażądać od drugiego z byłych małżonków, aby uregulował wszystkie zaległości.

Przeniesienie kredytu na małżonka, który zamierza pozostać w mieszkaniu

To bezpieczniejsza decyzja. Aby to załatwić, należy zwrócić się do banku o sporządzenie aneksu do podpisanej wcześniej umowy o kredyt hipoteczny i o przejęcie długów przez jednego z małżonków. Bank jednak sprawdzi, czy osoba, która chce sama spłacać zobowiązanie, ma do tego zdolność kredytową.

Uwaga! Jeśli ustali, ze zmiana ta jest dla niego ryzykowna, może się nie zgodzić na podpisanie aneksu i spłata kredytu nadal będzie obowiązywać obu byłych małżonków. 

Rozwód a kredyt: inne rozwiązania

Byli małżonkowie mogą też rozważyć inne rozwiązania. Mieszkanie (dom) obciążone kredytem można sprzedać wraz z zadłużeniem (o to, jak przeprowadzić taką transakcję, by na niej nie stracić, warto zapytać notariusza) albo je wynająć, a pieniądze z najmu przeznaczyć na spłatę rat kredytu.

Wszelkie ustalenia tego typu dobrze jest rozpocząć od mediacji (zwłaszcza gdy małżonkowie są do siebie wrogo nastawieni). Z prośba o skierowanie na bezpłatną mediację można zgłosić się do sądu, nawet gdy sprawa o rozwód już trwa. Wystarczy, że wniosek złoży jedna ze stron.

Mediator ma doświadczenie, pomoże więc ustalić zarówno sprawiedliwy sposób spłaty rat kredytu, jak i zasady korzystania z mieszkania (domu). Może też, po zapoznaniu się z sytuacją małżonków, podpowiedzieć inne sprawdzone rozwiązania.

Jak wygląda sprawa o rozwód?

Po złożeniu pozwu rozwodowego, trzeba będzie poczekać na rozprawę od kilku tygodni do kilku miesięcy. Posiedzenia pojednawcze zostały zniesione, a to dlatego, że próba pogodzenia zwaśnionych małżonków (niepotrzebnie przedłużało to sprawę) została zastąpiona mediacjami, które nie są obowiązkowe.

W sytuacji, gdy sąd widzi szansę na pogodzenie małżonków, to mogą oni zostać skierowani (za ich zgodą), na mediację, które są prowadzone przez doświadczonych psychologów.

Jeżeli chodzi o rozwód bez orzekania o winie, to wszystko może skończyć na jednej rozprawie. Wezwanie z rozprawę otrzymuje się listem poleconym.

Sąd przesłuchuje małżonków, ustala, czy wieź uczuciowa, gospodarcza oraz fizyczna między nimi ustała. Zada także m.in pytania: od kiedy i dlaczego się między nimi nie układa, czy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

W sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci, oboje zgadzają się na rozwód, sąd może na tym poprzestać. W innym przypadku, będzie musiał przesłuchać świadków na pierwszej lub kolejnej rozprawie.

Odwołanie od wyroku rozwodowego

Od wyroku sądu można oczywiście się odwołać. Trzeba będzie najpierw poprosić o uzasadnienie wyroku na piśmie. Należy to zrobić w ciągu siedmiu dni. Od chwili otrzymania uzasadnienia będzie można w ciągu dwóch tygodni zaskarżyć wyrok sądu.

Jak wrócić do poprzedniego nazwiska po rozwodzie?

Tutaj trzeba złożyć podanie do USC w ciągu trzech miesięcy od daty wydania wyroku rozwodowego.

Czy dzieci muszą być na rozprawie rozwodowej?

Nie. Dzieci nie muszą być obecne w sądzie. Nawet dzieci, które mają więcej niż 17 lat nie są wzywane na świadków.

W sytuacji, gdy małżonkowie walczą o dzieci (np. nie ma zgody co do tego, z kim dzieci zamieszkają po rozwodzie), sąd może zlecić psychologowi z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno- Konsultacyjnego zbadanie, z kim dzieci  maja silniejsza więź emocjonalną.

Wysokość alimentów na dzieci

Ich wysokość zależy od potrzeb dzieci, sytuacji materialnej rodzica, u którego dzieci mieszkają  oraz możliwości finansowych tego, kto będzie je płacił. A więc nie tego ile wynoszą jego zarobki, ale ile by mógł zarabiać, zależnie od wykształcenia, popytu na jego zawód itp.

Sąd określa wysokość alimentów na każde dziecko z osobna. Przeważnie jest to 500 - 2000 zł (poza dużymi miastami te kwoty są niższe). Gdy pozwany małżonek zarabia dużo, to można liczyć na wysokie alimenty.

Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicu do momentu finansowego usamodzielnienia się dzieci (np. do ukończenia studiów). Alimenty nie są rewaloryzowane. Ich wysokość zmienia się przez dogadanie się ex-małżonkiem lub wniesienie pozwu do sądu rejonowego.

Co zrobić, gdy rodzic nie chce płacić alimentów?

Można to zgłosić do komornika, który skontaktuje się z jego pracodawcą. Można to zrobić już drugiego dnia po terminie . Obowiązkiem pracodawcy jest potrącanie alimentów z pensji i przekazywanie pieniędzy bezpośrednio osobie, która sprawuje opiekę nad dziećmi. W sytuacji, gdy rodzic z zasądzonymi alimentami nie pracuje, to komornik powinien ściągnąć alimenty, zajmując jego majątek.

Władza rodzicielska nad dziećmi po rozwodzie

W większości wypadków sąd przyznaje władzę rodzicielską - obojgu rodzicom. Ale istnieją przypadki, gdy, jeżeli w grę wchodzi przemoc lub alkoholizm, władza jednego z rodziców zostaje ograniczona.

Sąd pozbawia władzy rodzicielskiej (dzieje się tak bardzo rzadko) w przypadkach rażącego zaniedbywania dziecka, znęcania się lub jeśli np. rodzic od wielu lat przebywa za granicą i nie ma z nim żadnego kontaktu. Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej można przeprowadzić w trakcie sprawy o rozwód.

Z kim zamieszkają dzieci po rozwodzie?

Zasadniczo sądy w Polsce przyznają dzieci matkom. Ojcowie bardzo rzadko o to występują, a gdy to zrobią, to i tak, jeżeli matka się na to nie zgadza - szansa by tak się stało jest niewielka.

Dziecko może zamieszkać z ojcem tylko w drastycznych przypadkach, gdy matka jest alkoholiczką lub jest osobą psychicznie chorą. W razie sporu sąd powołuje biegłego psychologa.

W poradni (nigdy w sądzie) psycholog przeprowadza z dzieckiem rozmowę i wydaje opinię, z kim dziecko jest emocjonalnie bardziej związane.

Zwykle wyrok wydany przez sąd jest zgodny z orzeczeniem psychologa. Jeżeli chodzi o sytuację materialną i mieszkaniową, to ma ona mniejsze znaczenie niż uczucia, a to dlatego, że różnicę wyrównają alimenty.

To Ci może pomóc 

Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej - Kliknij i sprawdź»
Czeka Cię podział majątku wspólnego? Boisz się, bo nie wiesz, ile to kosztuje, jak przeprowadzić taki podział i jak nie stracić mieszkania, samochodu ani oszczędności swojego życia? - Kliknij i sprawdź» 

Komentarze

Czytaj także...