Dofinansowanie na remont domu 2020
Dofinansowanie na remont domu
Programy wspierające remonty działają od kilku lat. Jednak wiele z nas waha się, czy wystąpić o pomoc. Nie mamy przekonania, czy takie dofinansowania są dla wszystkich, czy tylko dla wybranych. Obawiamy się też skomplikowanych formalności.Dlatego warto poznać sprawdzone programy, które są dostępne dla każdego i bez uciążliwych procedur.
Dofinansowanie na remont domu: Program Czyste Powietrze
Możesz otrzymać pomoc w kwocie od 7 do 53 tys. złotych. Kwota pomocy zależy od kwoty dochodu na osobę w Twoim gospodarstwie domowym.Pomoc jest przyznawana w formie dotacji do remontu lub pożyczki na korzystnych warunkach, lub w obu formach. Z pomocy możesz skorzystać, jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub mieszkania posiadającego odrębną księgę wieczystą, jak również, gdy jesteś w trakcie budowy domu.
Pomoc jest przeznaczona na wymianę starych pieców oraz kotłów na paliwo stałe na nowe urządzenia grzewcze spełniające wymogi Programu - wydajniejsze i ekologiczne.
Jeśli system ogrzewania domu lub mieszkania spełnia wymogi, możesz uzyskać pomoc w sfinansowaniu:
- docieplenia budynku;
- montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
- wymiany okien i drzwi;
- montażu urządzeń wytwarzających "czysty" prąd, np. kolektorów słonecznych.
Wniosek składa się przez internet, ale należy także złożyć wydrukowaną wersję wniosku do właściwego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub do gminy, która podpisała z nim porozumienie w sprawie realizacji Programu Czyste Powietrze.
Jeśli nie masz komputera lub nie umiesz go biegle obsługiwać, poproś o pomoc młodszą osobę z rodziny lub zwróć się o pomoc w złożeniu wniosku do swojego urzędu gminy. Numer Infolinii Programu Czyste Powietrze 22 45 95 955 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.
Dofinansowanie na remont domu: Dotacja Na Likwidację Azbestu
Dzięki dofinansowaniu możesz pokryć 75 lub nawet 100% kosztów związanych z usunięciem i utylizacją azbestowych elementów (np. dachu z eternitu).Natomiast koszt wykonania nowego dachu (materiały i robocizna) pokrywasz Ty - nie można na nie uzyskać dotacji.
Uwaga! Na usunięcie wszystkich azbestowych elementów z naszych posesji mamy czas do 2032 r. Po tym terminie za niewykonanie obowiązku usunięcia azbestu grożą wysokie kary. Karalne jest też usuwanie azbestu przez osoby prywatne i firmy bez uprawnień. Kara grozi też za wyrzucenie go zamiast przekazania do utylizacji.Koszty zatrudnienia specjalistycznej firmy z pozwoleniem na demontaż i utylizację azbestu są wysokie. Dlatego opłaca się ich uniknąć, korzystając z dofinansowania.
Gdzie się zgłosić?
Elementy azbestowe na Twojej posesji zgłaszasz do urzędu gminy. Nie grozi za to kara, a wręcz przeciwnie, gmina a wtedy obowiązek wystąpić o dotację dla mieszkańca do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a następnie wskazać firmę, która wykona prace.
Dofinansowanie na remont domu: Ulga Na Termomodernizację
Od podatku odliczysz koszty modernizacji (poniesione przez trzy kolejne lata) aż do 53 tys. zł. Gdy Twoje roczne dochody są niskie, możesz odzyskiwać tę kwotę przez 6 kolejnych lat.Możesz odliczyć zakup nowego kotła, docieplenia domu, wymian ę okien i drzwi, kaloryferów i inne podobne prace.
Uwaga! Podstawą odliczenia są faktury VAT za materiały i robociznę.Gdzie się zgłosić?
Informację o uldze uzyskasz w Infolinii Skarbowej pon numerem 22 330 03 30 (od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00).
Pomoc w remoncie dla niepełnosprawnych
Jeżeli w związku z niepełnosprawnością: Twoją lub bliskiej osoby, wynikającą z choroby lub podeszłego wieku - potrzebujesz wsparcia finansowego w wykonaniu niezbędnych prac remontowych lub instalacji urządzeń, które ułatwią funkcjonowanie w domu lub mieszkaniu, złóż wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Twoim powiecie.Szczegółowe zasady przyznawania dofinansowania zależą od powiatu, więc to w lokalnym PCPR otrzymasz wszystkie niezbędne informacje.
Przykładowe prace, które mogą zostać dofinansowane to: budowa podjazdu, poszerzenie drzwi, zamontowanie podłóg antypoślizgowych, przerobienie wanny na tzw. mokrą łazienkę, montaż specjalnego systemu uchwytów, które umożliwią przesiadanie się z wózka inwalidzkiego.
Komentarze