Emerytura z Anglii dla Polaka - jak uzyskać?
Emerytura z Anglii. Jak uzyskać emeryturę z Anglii?
Jeśli wróciłeś do Polski i tu mieszkasz, nie musisz sam nic załatwiać w zagranicznym urzędzie - zrobi to za Ciebie ZUS.Oprócz pieniędzy z ZUS możesz także otrzymywać świadczenie z państwa, w którym pracowałeś - jest to tzw. emerytura mieszana. By ją otrzymać, staż pracy w danym kraju musi wynosić co najmniej 12 miesięcy. Powinieneś też spełniać obowiązujące z danym państwie warunki do otrzymania emerytury (dotyczące wieku oraz stażu pracy).
Uwaga! Do stażu pracy wymaganego przez ZUS możesz zaliczyć pracę w innych krajach, nawet jeśli miało to miejsce przed przystąpieniem Polski do UE (czyli przed 1 maja 2004 r.).
Dokumenty dotyczące emerytury
Wszystkie dokumenty dotyczące emerytury potwierdzające wymagany staż pracy oraz zarobki należy złożyć w swoim oddziale ZUS. Jeśli pracowałeś w jednym z krajów Unii Europejskiej musisz wypełnić formularz E 207. Trzeba w nim wykazać czas pracy za granicą praz przebieg zagranicznego ubezpieczenia.Jeśli pracowałeś w kilku krajach, np. Wielkiej Brytanii, w w Niemczech i Holandii, wypełniasz trzy formularze E 207.
Unijny wniosek o emeryturę
ZUS sporządzi formalny unijny wniosek o emeryturę z systemu ubezpieczeń danego państwa i prześle go do swojego zagranicznego odpowiednika. Zagraniczna instytucja bada wniosek a potem wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia.Zagraniczna emerytura będzie przesyłana na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy. Nie ma potrzeby zakładania konta walutowego, bo świadczenie jest przekazywane w walucie kraju, w którym mieszkasz, czyli w złotówkach.
Te zasady koordynacji systemu emerytalno-rentowego działają w obie strony. Dotyczą więc także sytuacji, gdy ktoś, kto pracował w Polsce, a potem za granicą (np. w Anglii), nie zdecydował się na powrót do Polski. Także wówczas może otrzymywać i angielską i polską emeryturę.
Dokumenty dotyczące emerytury trzeba złożyć w instytucji właściwej dla obecnego miejsca zamieszkania.
W przypadku Wielkiej Brytanii nie ma urzędu, który jest odpowiednikiem naszego ZUS. Składkami i emeryturami zajmuje się National Insurance Contribution Office, który stanowi część urzędu podatkowego. To ta instytucja prześle odpowiedni wniosek do ZUS.
Z tych krajów możesz dostać emeryturę
Zagraniczną emeryturę możesz otrzymać: z krajów UE, z państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do UE (czyli Islandii, Norwegii, Liechtensteinu) i Szwajcarii, państwa, z którymi Polska ma podpinane stosowne umowy, m.in.: USA, Kanady i Australii.Każde z państwa oblicza emeryturę w oparciu o własne przepisy oraz składki wpłacone do własnego systemu.
Komentarze