Kredyt gotówkowy przez internet - jak wziąć kredyt?





Jak wziąć kredyt gotówkowy przez internet?

Kredyt gotówkowy - pożyczenie pieniędzy w formie gotówki. Należy go spłacić w określonej w umowie liczbie rat w określonym (również w umowie) czasie. Biorąc kredyt otrzymujesz gotówkę od kredytodawcy, czyli instytucji udzielającej kredytu gotówkowego. Są to banki, kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe
Uwaga! Kredytu gotówkowego w oparciu o przepisy prawa bankowego udzielają wyłącznie banki.
Od pewnego czasu o kredyt gotówkowy można się ubiegać za pomocą pośrednika finansowego. Należy jednak wcześniej ustalić, czy pobiera on honorarium bądź prowizje, jaki jest koszt jego usługi i kiedy się go płaci.


Nim bank (lub inna instytucja finansowa) zdecyduje się udzielić Ci kredytu gotówkowego w określonej kwocie, zbada Twoją tzw. zdolność kredytową. 
Uwaga! Jest to kwota, na jaką możesz bezpiecznie się zadłużyć, tzn. zdolność do spłaty określonej ilości rat w określonej wysokości i określonym czasie. 
Zdolność kredytowa jest liczona w następujący sposób:
  • od kwoty comiesięcznych dochodów odejmuje się  sumę wszystkich stałych wydatków miesięcznych (opłaty związane z gospodarstwem domowym, utrzymanie samochodu, spłaty ewentualnych innych kredytów i zobowiązań, np. alimenty itp.) Pozostała kwota powinna być co najmniej taka, by pokryć kwotę wyliczonej comiesięcznej raty.
Bank sprawdzi Cię także w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) oraz Krajowym Rejestrze Długów.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, przechowuje, przetwarza i przekazuje informacje o historii kredytowej klientów banków, czyli o tym, w jakim banku jaki kredyt klient zaczerpnął oraz jak go spłaca bądź spłacał.

Krajowy Rejestr Długów gromadzi, przechowuje, przetwarza i przekazuje informacje o zobowiązaniach konsumentów wynikających z niespłaconych kredytów i pożyczek.
Uwaga! Mówiąc o kredytach gotówkowych trzeba tutaj wspomnieć o tzw, kredycie bez BIK. To pożyczka udzielana bez dokonania sprawdzenia potencjalnego pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Z reguły udzielają je tzw. parabanki, czyli firmy pożyczkowe, które świadczą usługi podobne do tych, jakie świadczą banki.  Firmy te nie są jednak objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.
Po prostu nie mają one prawa wglądu w informacje Biura Informacji Kredytowej (z danych w nich zawartych mogą korzystać wyłącznie banki).


Co warto wiedzieć o kredycie konsumenckim

Na pewno nieraz zdarza Ci się, ze dostrzeżesz w sklepie jakąś rzecz, która bardzo Ci się podoba lub której poszukujesz, ale chwilowo nie masz dość gotówki ani środków na koncie, by ją sobie kupić.

I wtedy się zastanawiasz... hmm, gdybym odłożył co miesiąc pewną sumę, to za pół roku ten wymarzony przedmiot mógłby być już mój :)

No tak. Ale jaką mam pewność, że za te pół roku on nie nie będzie już droższy? I czy w ogóle będzie jeszcze w sprzedaży? Szkoda by było, żeby taka okazja przeszła mi koło nosa.

Wcale nie musisz tracić tej okazji, bo możesz skorzystać z rozwiązań, która ma do zaoferowania sprzedawca (np. hipermarket) i dokonać zakupu na raty bądź z późniejszym terminem płatności.

Kredyt w banku

Możesz też udać się do banku lub innej instytucji finansowej i zaciągnąć kredyt gotówkowy na potrzebną Ci sumę. Kredyt gotówkowy możesz też zaciągnąć przez internet. Wystarczy wypełnić internetowy wniosek o kredyt gotówkowy.

W ten sposób również co miesiąc będziesz musiał odkładać pewną kwotę na spłatę swoich zobowiązań, ale od razu staniesz się właścicielem owej upragnionej rzeczy.

Każda z wymienionych form pożyczki nosi nazwę kredytu konsumenckiego. Według ustawy o kredycie konsumenckim termin ten dotyczy kredytu zaciągniętego przez osobę fizyczną na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.  Może to być np. kredyt na zakup mieszkania, samochodu,  sprzętu AGD lub usługi (takiej jak np. remont domu).

Umowa o jego zaciągnięciu musi być sformułowana na piśmie i określać przede wszystkim wysokość kredytu, zasady i terminy jego spłaty oraz łączną kwotę wszelkich prowizji i innych kosztów, do których konsument jest zobowiązany.
Uwaga! Szczegółowe informacje na temat elementów, które powinna zawierać taka umowa znajdziesz na stronie internetowej UOKiK.
Musisz też wiedzieć o tym, że przepisy ustawy o kredycie konsumenckim dotyczą umów o kredyt na sumę nie niższą niż 500 i nie wyższą niż 80 000 zł (bądź ich równowartości w innej walucie) oraz terminem spłaty kredytu dłuższym niż 3 miesiące.

Pamiętaj także, że od umowy tej możesz odstąpić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od daty jej zawarcia.
Uwaga! Każdą umowę (nie tylko kredytową) przed podpisaniem musisz uważnie przeczytać i sprawdzić czy została ona sformułowana zgodnie z przepisami. 
Unikniesz wtedy przykrych niespodzianek.

Porównywarka kredytów gotówkowych przez internet 

Komentarze

Czytaj także...