Jakie podatki w Austrii?





Podatki w Austrii

W austriackim systemie podatkowym funkcjonuje progresywny podatek dochodowy od osób fizycznych. W 2009 roku go zmniejszono i jest naliczany wg. następującej taryfy:


Uwaga! Kwota przychodów do 11 tys. euro jest wolna od podatku.
Z fiskusem trzeba rozliczyć się do kwietnia następnego roku. Składa się oświadczenie podatkowe na druku E 1. Można to zrobić drogą elektroniczną i wówczas termin rozliczenia to 30 czerwca.
Uwaga! W przypadku przekroczenia sumy przychodów 30 tys. euro rozliczenie przez internet jest obowiązkowe.

Odliczenia od podatku w Austrii

Można odliczać różnego rodzaju obciążenia np. z tytułu samotnego wychowywania dziecka lub z tytułu przynależności do Kościoła, przekazania darowizny na instytucje pomocy publicznej, zawierania prywatnego ubezpieczenia, remontu mieszkania i inne.
Uwaga! Jeżeli cokwartalne przedpłaty były za niskie, trzeba dopłacić brakującą kwotę, a jeżeli za wysokie, to nadpłacona różnica jest zwracana do 30 września.

Ulgi podatkowe w Austrii

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulg podatkowych. W związku z tymi zmianami suma 13% zysków jest wolna od podatku.

Wobec osób zamieszkującymi poza granicami, ale podejmujących pracę na terenie Austrii (tzw. pracownicy przygraniczni) stosowane są szczególne uregulowania eliminujące zagrożenie podwójnego opodatkowania.




Jak odprowadzany jest podatek w Austrii?

W imieniu osób pracujących na umowę o pracę, podatek od uzyskanych dochodów odprowadzany jest do Urzędu Finansowego bezpośrednio przez pracodawcę.
Uwaga! Osoby, które osiągają dodatkowe dochodu mają obowiązek samodzielnego zgłaszania się do Urzędu Finansowego w celu złożenia deklaracji podatkowej. Zaliczkę (tzw. Lohnsteuer) na poczet podatku dochodowego od pracujących należy uiścić do 15 każdego miesiąca.
Do dochodu pracownika zaliczane są niektóre świadczenia rzeczowe ( (Sachbezüge) jak np. samochód i mieszkanie służbowe, bezpłatny garaż czy tzw. wyjazdy motywacyjne.
Uwaga! Jeśli ktoś osiągnął inne dochody, np. z  tytułu wykonywania umów o dzieło lub z tytułu  najmu  i w sumie otrzymał gratyfikację wyższą niż 730 Euro, wówczas do dnia 30 kwietnia ewentualnie rozliczając się on-line do dnia 30 czerwca roku następnego ma obowiązek złożyć dodatkową deklarację podatkową.
W celu złożenia deklaracji podatkowej występuje się do Urzędu Finansowego o nadanie numeru podatkowego.
Uwaga! Obowiązek ten nie dotyczy osób, których dochód dodatkowy nie przekroczył w ciągu roku 730 euro.
Dywidendy wypłacane wspólnikom podlegają opodatkowaniu w wysokości 25%, podobnie jak  i inne dochody kapitałowe np. odsetki od depozytów, dochody z akcji i papierów wartościowych. To tzw. podatek kapitałowy (Kapitalertragssteuer), który jest specjalną formą podatku dochodowego.

W Austrii dochody, które uzyskuje się z działalności w rolnictwie i leśnictwie podlegają opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym. 

Komentarze

Czytaj także...