Umowa na wykonanie robót budowlanych - co powinna zawierać?
Co powinna zawierać umowa na wykonanie robót budowlanych?
Miejsce realizacji inwestycji
Opisujesz plac budowy:
Opisujesz plac budowy:
- kto będzie odpowiedzialny za szkody na jego terenie;
- kto będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo prac;
- czy robotnicy będą dojeżdżać co rano na budowę, czy też zamieszkają na jej terenie;
- kto będzie odpowiedzialny za plac budowy w weekendy.
Wykonanie robót budowlanych: termin realizacji inwestycji
Tutaj należy zachować pewną elastyczność. Może się tak zdarzyć, że pogoda pokrzyżuje plany nawet najlepszej ekipie budowlanej. Ale trzeba pamiętać o wpisaniu do umowy planowanego terminu zakończenia robót budowlanych. Zdyscyplinuje to obie strony.Wykonanie robót budowlanych: nadzór budowy
Masz dwie możliwości.Po pierwsze: wykonawca robót budowlanych ma własnego kierownika budowy i to on będzie nadzorował postęp prac.
Po drugie: sam zatrudniasz kierownika oraz inspektora nadzoru i to on w Twoim imieniu kontroluje robotę ekipy budowlanej.
Wykonanie robót budowlanych: materiały do budowy
Tu także są dwa rozwiązania do wyboru.Po pierwsze: materiały kupi wykonawca. Jest to wygodne, a poza tym można liczyć na bardziej atrakcyjne ceny, bo większość ekip budowlanych ma rabaty w składach budowlanych, więc mogą kupować taniej.
Ale mogą też przepłacać, bo oszczędzanie na materiałach, to nie ich interes.
Po drugie: sam kupujesz materiały budowlane i dostarczasz je na żądanie wykonawcy (możesz w ten sposób więcej zaoszczędzić).
Wykonanie robót budowlanych: wynagrodzenie
Umowa o roboty budowlane w przeciwieństwie od umowy o dzieło nie przewiduje wynagrodzenia ryczałtowego. Tak więc należy dokładnie się umówić, w jaki sposób będzie wyglądało rozliczenie: po wykonaniu i odebraniu poszczególnych etapów robót, czy po wykonaniu całości prac.Uwaga! Jeżeli wpłaciłeś zadatek lub zaliczkę, to koniecznie to zapisz. Podobnie, gdy cześć wynagrodzenia wykonawcy traktowana jest jako kaucja gwarancyjna na poczet ewentualnych usterek.
Wykonanie robót budowlanych: kary za opóźnienia i wady
Tutaj musi być sprawiedliwie dla obu stron. Gdy wykonawca spóźni się z wykonaniem robót budowlanych, to powinien zapłacić karę (np. 0,5 % wynagrodzenia za każdy dzień zwłoki). Więcej mogą go kosztować (np. 10 % wynagrodzenia) usterki oraz wady.W sytuacji, gdy to Ty będziesz się ociągał z odbiorem prac lub zwlekał z płatnościami, to wykonawca także ma prawo do karnych odsetek.
Uwaga! Do umowy o roboty budowlane należy dołączyć szczegółowy wykaz robót oraz ich wycenę (np. wykopu pod fundamenty, ich zbrojenie, izolacja oraz wykonanie przepustów, ściany zewnętrzne, wieńce,stropy i podciągi, więźba dachowa, ściany i schody wewnętrzne, ocieplenie itd.).
Co powinno znaleźć się w umowie o roboty remontowe i wykończeniowe?
Cena - za metr kwadratowy poszczególnych robót.Uwaga! Nie płać żadnych zaliczek, bo jest wielu oszustów, którzy biorą zaliczkę i tyle się ich widzi. Należy rozliczyć się przy odbiorze kolejnych etapów robót. żądaj także od wykonawcy pokwitowania za otrzymane pieniądze, a gdy płacisz przelewem bankowym, w polu "tytułem" wpisz za co płacisz. Jeżeli wykonawca pokwitował odbiór pieniędzy za roboty, które nie zostały wykonane, będziesz miał podstawę, by się upomnieć o ich zwrot.Zakres robót: np. wyrównanie krzywych ścian. Musisz ustalić, które są krzywe, by w przyszłości nie było sporu.
Zaopatrzenie w materiały budowlane: najlepszym rozwiązaniem jest przerzucenie tego obowiązku na ekipę budowlaną, bo w przeciwnym wypadku będziesz musiał kursować między składem budowlanym,a remontowanym mieszkaniem i dowozić brakujące materiały.
Uwaga! Mowa tutaj o podstawowych materiałach budowlanych, anie wykończeniowych, jak płytki czy drewno na podłogi. To musisz wybrać sam.Odpowiedzialność za powierzone materiały: za niektóre trzeba dużo zapłacić, wiec nie kupuj ich na zapas. Jeżeli w czasie wiercenia dziur w glazurze, jakaś płytka pęknie, to odpowiedzialność za to ponosi wykonawca.
Uwaga! Ekipa budowlana ponosi odpowiedzialność nie tylko za to, co widać, ale także za instalację podtynkową. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testów wodno-kanalizacyjnych, by sprawdzić, czy nie cieknie.Współpraca ekip remontowych co do kolejności wykonywania robót: ekipy muszą się dogadywać między sobą. Nie może zdarzyć się taka sytuacja, ze tynkarz tynkuje, choć elektryk nie skończył jeszcze instalacji elektrycznej.
Terminy: jeżeli pracę są skomplikowane, to zwykle niezależne od ekipy i inwestora. Zawsze, nawet, gdy się wszystko starannie zaplanuje, wyskoczą jakieś nieprzewidziane pracę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapytanie się ekipy: "Jak długo ich zdaniem potrwają pracę ?". Do prognozowanej daty dodaj dzień lub dwa i powinno się obejść bez nieporozumień.
Uwaga! To nie Ty ustalasz, ile potrwają roboty. Wykonawca powinien Ci dać przemyślaną odpowiedź.Kary: są łatwe do zapisania, ale trudniej je wyegzekwować.
Uwaga! Gdy robisz coś, co jest bardzo drogie, warto zawrzeć osobną umowę na wykonanie zamówienia.
Nieuczciwy wykonawc
Jeżeli wykonawca robót budowlanych okazał się nieuczciwy, to można poskarżyć się na niego miejskiemu lub powiatowemu rzecznikowi konsumentów.Uwaga! Nie zmusi on jednak wykonawcy do naprawienia usterek lub zwrotu pieniędzy za źle wykonaną usługę. Poinformuje Cię tylko co masz robić dalej.Możesz też wysłać wykonawcy wezwanie do usunięcia usterek lub dokończenia robót oraz wyznaczyć mu termin, w jakim ma to zostać wykonane. Możesz uprzedzić go, że wynajmujesz drogą firmę, która zrobi, co trzeba, ale rachunek za wykonanie prac wyślesz wykonawcy. Jeśli nie zapłaci dobrowolnie, to sprawą zajmie się sąd.
Uwaga! Pozew sądowy to ostateczność, za sprawę trzeba będzie sporo zapłacić, a proces może ciągnąć się latami.
Wzór umowy na wykonanie robót budowlanych
Umowa na wykonanie robót budowlanych
W dniu ...............r.200 .. w .......................... pomiędzy: ............................................. zam. w ...................... ul................. zwanym dalej ZAMAWIAJĄCYM, i ...................................zam. w.................. ul.......................,prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą............................................................................................................................................ zwanym dalej WYKONAWCĄ,
§ 1
PRZEDMIOT UMOWY
1. ZAMAWIAJĄCY zleca, a WYKONAWCA przyjmuje do wykonania............................ ( tu należy określić rodzaj prac) w budynku położonym w ...............przy ul..................wraz z wszystkimi robotami towarzyszącymi. (Przedmiot Umowy).
§ 2
TERMINY
1. Ustala się następujące terminy : a/- rozpoczęcie prac wynikających z UMOWY - w dniu......................... b/- zakończenia prac wynikających z UMOWY na dzień.........................
2. Termin zakończenia robót, o którym mowa w pkt 2 powyżej, obejmuje zakończenie wszelkich robót oraz wykonanie wszelkich wynikających z nich poprawek i zaleceń, jak również całkowite uprzątnięcie terenu, na którym wykonywane były prace wraz z wywiezieniem resztek materiałów.
3. ZAMAWIAJĄCY powinien być niezwłocznie, pisemnie poinformowany o przeszkodach mogących mieć wpływ na opóźnienie terminu wykonania robót. Ustalenie nowego terminu wykonania robót wymaga sporządzenia stosownego aneksu do UMOWY.
§ 3BUDOWA
1. WYKONAWCA zobowiązany jest do ochrony przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub kradzieżą powierzonego mu mienia oraz prowadzonych przez niego robót aż do upłynięcia terminu odbioru.
§ 4
OBOWIĄZKI ZAMAWIAJĄCEGO
1. Do obowiązków ZAMAWIAJĄCEGO należy: - zapewnienie materiałów niezbędnych do wykonania prac to jest ..................................... ( tu szczegółowo wymienić materiały i urządzenia ZAMAWIAJĄCEGO); - odbiór wykonanych prac; - terminowe regulowanie zobowiązań finansowych w stosunku do WYKONAWCY.
§ 5
OBOWIĄZKI WYKONAWCY
1. Prowadzenie robót z najwyższą starannością, zgodnie z Projektem, zasadami sztuki budowlanej i obowiązującymi przepisami.
2. Wykonanie przedmiotu UMOWY z materiałów powierzonych przez ZAMAWIAJĄCEGO (według faktury) oraz materiałów własnych nabytych w uzgodnieniu z ZAMAWIAJĄCYM.
3. Niezwłoczne wykonanie robót nie objętych UMOWĄ, jeżeli są one niezbędne ze względu na bezpieczeństwo lub zabezpieczenie przed awarią. 4. Dostarczenie niezbędnego sprzętu i pracowników.
§ 6
ODBIÓR
1. Odbiorem jest przekazanie przez WYKONAWCĘ ZAMAWIAJĄCEMU gotowego obiektu wraz z rachunkiem oraz gwarancją.
2. Jeżeli wady (usterki) przedmiotu UMOWY stwierdzono w toku dokonywania odbioru, ZAMAWIAJĄCY może:
a) przyjąć przedmiot odbioru obniżając wynagrodzenie odpowiednio do utraconej wartości użytkowej;
b) odmówić przyjęcia przedmiotu odbioru do czasu usunięcia wad uniemożliwiających użytkowanie lub rozpoczęcie eksploatacji. W takim przypadku WYKONAWCA określa nowy termin gotowości do odbioru, zawiadamiając o tym ZAMAWIAJĄCEGO co najmniej 3 dni przed tą datą;
§ 7
WYNAGRODZENIE WYKONAWCY I ROZLICZENIA
1. Za wykonanie Przedmiotu UMOWY WYKONAWCA otrzyma wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości .................................zł. Kwota powyższa obejmuje podatek VAT w wysokości ..........................zł.
2. Wynagrodzenie opisane powyżej stanowi jedyne pełne i uzgodnione wynagrodzenie, które stanie się należne WYKONAWCY za wykonanie całości robót, robót gwarancyjnych oraz za należyte wykonanie jego zobowiązań i wywiązanie się z obowiązków zgodnie z niniejszą UMOWĄ. WYKONAWCY nie przysługuje żadna dodatkowa zapłata z tytułu wzrostu cen, zmiany lub wprowadzenia nowych podatków. WYKONAWCA niniejszym zrzeka się w sposób wyraźny wszelkich praw, w tym do wnoszenia roszczeń związanych lub wynikających ze wzrostu cen materiałów, dóbr, energii, paliw, kosztów robocizny lub innych kosztów związanych z wykonaniem robót.
3. Faktura WYKONAWCY zapłacona będzie w dniu dokonania odbioru.
§ 8
GWARANCJE
1. WYKONAWCA udzieli ZAMAWIAJĄCEMU gwarancji na wszystkie wykonane prace budowlane, instalacyjne i dotyczące zainstalowania wyposażenia.
2. Termin gwarancji ustala się na....................od daty odbioru. Równocześnie WYKONAWCA udziela gwarancji za dostarczone urządzenia i wbudowane materiały na okres dłuższy, o ile gwarantują to producenci. WYKONAWCA przekaże ZAMAWIAJĄCEMU komplet dokumentów gwarancyjnych na materiały i urządzenia nabyte na zlecenie ZAMAWIAJĄCEGO.
3. WYKONAWCA zobowiązuje się do bezzwłocznego usunięcia na własny koszt wad i usterek stwierdzonych w okresie gwarancji w sposób nie zakłócający zamieszkiwania przez ZAMAWIAJĄCEGO
4. ZAMAWIAJĄCY może usunąć w zastępstwie WYKONAWCY i na jego koszt wady nie usunięte w uzgodnionym terminie, o którym mowa powyżej, po uprzednim zawiadomieniu WYKONAWCY. Kosztami związanymi z zastępczym usunięciem wad ZAMAWIAJĄCY obciąża WYKONAWCĘ.
§ 9
KARY UMOWNE
1. W przypadku niedotrzymania terminu rozpoczęcia lub zakończenia prac określonych w niniejszej UMOWIE, a także zwłoki w terminie zakończenia naprawy usterek gwarancyjnych, ZAMAWIAJĄCY może naliczać kary umowne wysokości 2 % wartości wynagrodzenia za każdy dzień zwłoki.
2. W przypadku jakiejkolwiek zwłoki ze strony ZAMAWIAJĄCEGO z zapłatą na rzecz WYKONAWCY zapłaci on odsetki ustawowe.
§ 10
ODSTĄPIENIE OD UMOWY
1. ZAMAWIAJĄCY może odstąpić od UMOWY w przypadku: a) gdy WYKONAWCA nie dotrzymuje terminów wykonania prac w sposób zagrażający terminowemu wykonaniu przedmiotu UMOWY; b) w przypadku systematycznego naruszania przez WYKONAWCĘ zasad prowadzenia robót budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w szczególności naruszania przepisów BHP i warunków technicznych wykonania robót;
2. W przypadku odstąpienia od UMOWY strona winna odstąpienia od UMOWY zapłaci stronie drugiej karę w wysokości 20 % sumy wynagrodzenia umownego.
WYKONAWCA ZAMAWIAJĄCY
Jak profesjonalnie przeprowadzić remont, uzyskując piorunujący efekt wizualny?
Komentarze