Opieka nad seniorami

Opieka nad seniorami - jak pomóc seniorom, gdy mieszkają daleko?

Często od rodziców dzieli nas wiele kilometrów. Nowoczesne rozwiązania na szczęście mogą nam ułatwić opiekę nad nimi.

Z pomocą przyjdą nam nowe technologie. Także przepisy przewidują pewne ułatwienia i możliwość załatwienia wielu spraw na odległość. Dlatego warto znać te sposoby, by móc jak najskuteczniej pomóc seniorom

Opieka nad seniorami: recepty na zapas

Większość seniorów przyjmuje leki na stałe. Często trzeba pokonać duże odległości, aby pomóc rodzicom dotrzeć do lekarza, gdy tak naprawdę potrzebna jest im tylko recepta.
Uwaga! Prawo zezwala na wypisanie większej liczby recept. Lekarz może wypisać aż 12 recept na ten sam lek (na 360 dni stosowania). Tak można otrzymać także recepty na wyroby medyczne. Na maści i żele możemy otrzymać 16 recept (na 120 dni stasowania), a w przypadku leków psychotropowych - na 90 dni.
Decyzję o wypisaniu ilości recept podejmuje lekarz. Porozmawiaj z nim o Waszej sytuacji i zapytaj o taką możliwość. Większość lekarzy wyraża zgodę, gdy tylko zdrowie pacjenta nie wymaga częstych wizyt.

Opieka nad seniorami: zdalne opłaty

Seniorom zdarza się przegapić terminy płatności rachunków - czasem odpowiadają za to problemy z pamięcią, a czasem problemy ze zdrowiem, które uniemożliwiają dotarcie na czas na pocztę.

Jest to dla nich powód do stresu, a dla nas - konieczność wyjaśnienia sytuacji, często osobiście.
Uwaga! Zgodnie z prawem bankowym, możesz założyć wspólne konto lub dostać od rodziców upoważnienie do już istniejącego rachunku.
Dzięki dostępowi do środków na takim koncie będziesz mógł dokonywać płatności przez internet (zwykle jest to tańsze niż opłaty w okienku na poczcie).
Uwaga! Jeśli nie jesteś biegły w obsłudze internetu, możesz np. poprosić syna o zlecenie tzw. stałych przelewów (dokonują się automatycznie). Sprawdź ich koszt, bo w każdym banku wyceniane są inaczej.

Opieka nad seniorami: zamówienie lekarza

Kiedy zachoruje senior, który nie ma jak dotrzeć do lekarza (np. z powodu bardzo złego samopoczucia lub braku kogoś, kto mógłby jej asystować) - ma prawo do wizyty domowej.
Uwaga! Wizytę dla rodzica możesz zamówić przez telefon. Pracownik rejestracji z przychodni nie ma prawa wymagać od Ciebie osobistego zgłoszenia.

Opieka nad seniorami: informacja o zdrowiu

Zdarza się, że senior znajdzie się w szpitalu, a my nie zawsze jesteśmy w stanie dojechać od razu. Obowiązkiem lekarza jest poinformowanie o stanie zdrowia pacjenta nie tylko jego samego, ale także upoważnionych przez niego członków rodziny.
Uwaga! Przepisy nie zabraniają udzielania informacji o zdrowiu pacjenta przez telefon. Lekarze jednak tylko w wyjątkowej sytuacji udzielają informacji tą drogą w obawie, by nie otrzymała ich osoba nieuprawiona.
Wyjaśnij, dlaczego prosisz o informacje telefoniczną, powiedz, kiedy będziesz mógł przyjechać, i podaj dane swoje i rodzica.
Uwaga! Poproś o wpisanie Twojego numeru telefonu do karty pacjenta. Wtedy w razie potrzeby szpital na pewno Cię zawiadomi.

Opieka nad seniorami: wirtualne zakupy

Seniorom trudno dokonywać codziennych zakupów, szczególnie gdy mieszkają daleko od sklepu.

Coraz więcej marketów (także w mniejszych miejscowościach), oferuje zakupy przez internet, które kurier dostarczy bezpośrednio do domu.
Uwaga! Zamówienie na adres rodziców możesz złożyć nawet jeśli mieszkasz w innym mieście.
Zakupy opłacisz z góry przelewem (np. z konta rodzica, gdy masz do niego upoważnienie) lub opłaca je rodzice przy odbiorze kartą (w w niektórych sklepach gotówką).

Koszt takiej usługi zależy od odległości oraz kwoty zakupów (średni wynosi 15 zł).
Uwaga! Zwykle dostawa zakupów powyżej 300 zł jest gratis. Warto wiec raz w miesiącu zamówić duże zakupy z najcięższymi towarami (np. mąkę, cukier, makaron).
Opieka nad seniorami: pomocne aplikacje

Aplikacja, która lokalizuje telefon jednocześnie ułatwia szybkie wezwanie pomocy. Może warto zainstalować ją w telefonie seniora.

Aplikacja podaje lokalizację telefonu seniora (przydaje się także gdy zgubi telefon). Warto wybrać opcje z usługą SOS- senior może wezwać pomoc jednym przyciskiem. Wezwanie SOS od razu trafi na Twój telefon, a do zgłoszenia dołączone zostanie zdjęcie i lokalizacja.

Aplikacje dostępne są w internecie. Wypróbować można zwykle za darmo (Uwaga! Rezygnacja wymaga wysłania SMS-a). Średni koszt to 25 zł miesięcznie.

Dostępne w sprzedaży są także zegarki z lokalizacją GPS, opcją wzywania pomocy, a nawet realizowania połączeń telefonicznych.

Udogodnienia dla seniorów


Warto wiedzieć, jak starać się o sfinansowanie pomysłów, które ułatwią życie starszym osobom (np. ławka, na której można przysiąść i odpocząć, poręcz przy schodach do przychodni, czy nawet warsztaty dla seniorów).

O co i gdzie można wnioskować, aby pomóc seniorom?

Poręcz lub podjazd dla seniorów

Nie wszystkie budynki są przystosowane do potrzeb starszych osób. Do wielu trzeba się dostać po schodach, które często są wąskie, z rozchybotaną poręczą lub bez niej.
Uwaga! Masz prawo wnioskować o remont i montaż poręczy lub podjazdu.
Wniosek składasz w zależności od tego, gdzie chcesz, by zrobiono podjazd:
  • w budynku wielorodzinnym - do zarządu (wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej);
  • w budynku urzędu, placówki medycznej (np. poradni) - do dyrektora lub kierownika tego urzędu, placówki medycznej;
  • w budynku lub obiekcie komunalnym, tj. należącym do gminy (np. pawilonie handlowym) - do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Ławki osiedlowe dla seniorów

Ławki wzdłuż ciągów pieszych pozwalają odpocząć np. w drodze do sklepu lub przychodni, a ulokowane w zaciszu mogą być miejscem spotkań seniorów z sąsiedztwa.
Uwaga! Wniosek o montaż ławek składa się do właściciela lub zarządcy terenu (np. do gminy lub spółdzielni), wskazując ich lokalizacje.

Siłowania plenerowa dla seniorów

Siłownię plenerowe to miejsca, w których seniorzy mogą uprawiać sport i zajęcia relaksacyjne. Sprzęty, które są na nich montowane, nie wymagają dużego wysiłku podczas ćwiczeń.
Uwaga! Wniosek o urządzenie takiej siłowni możesz złożyć do gminy, zarządu spółdzielni lub pobliskiego parku czy niedalekiej szkoły, która udostępnia mieszkańcom boiska po zajęciach.

Atrakcje dla seniorów

Najpopularniejszą formą organizowania atrakcji dla seniorów są tzw. kluby seniorów. Wniosek o założenie klubu składa się m.in. do gminy, biblioteki, szkoły, spółdzielni, parafii, domu kultury - każdej instytucji, która może udostępnić salę na spotkania seniorów.

Kluby seniorów to okazja do spotkań (dla samotnych osób), do rozwijania swoich zainteresowań, ćwiczeń pamięci i sprawności (dla osób zagrożonych demencją) oraz do regularnych ćwiczeń fizycznych (dla osób np. z nadwagą, schorzeniami stawów itp.).

Często organizuje się w nich warsztaty i spotkania dotyczące bezpieczeństwa seniorów.

Klub seniora może też starać się o dotację na zajęcia m.in. z samorządu (gminy, powiatu lub województwa), funduszu kulturalnego spółdzielni, z fundacji działających na rzecz seniorów i od lokalnych przedsiębiorców.
Uwaga! Jeśli myślisz o złożeniu wniosku, postaraj się zorganizować grupę osób, która nie tylko się pod nim podpisze, ale także będzie promować pomysł, przedstawiając go mieszkańcom, lokalnym radnym itp.
Jak przygotować wniosek?
Kiedy masz dobry pomysł na udogodnienie dla seniorów i ustaliłeś, do kogo trzeba go skierować, po prostu napisz wniosek.

1. Podaj datę i miejsce napisania wniosku. Wpisz nazwę instytucji, do której kierujesz wniosek oraz adres.

2. Podaj swoje dane i numer telefonu do kontaktu.

3. Zatytułuj wniosek - najlepiej tak, aby od razu było wiadomo, o co wnosisz, np. "Wniosek o ustawienie dwóch ławek na osiedlu ..."

4. Opisz pomysł: na czym polega i gdzie ma zostać zrealizowany (np. adres i numer budynku, nazwę uliczki).

5. Wskaż korzyści, jakie może odnieść lokalna społeczność, np. "Ławki umożliwią odpoczynek starszym osobom robiącym zakupy w pobliskim pawilonie handlowym".

6. Zbierz podpisy mieszkańców - im więcej, tym lepiej. Poproś też o podpisy osoby, które pełnią różne funkcje - radnych, sołtysa, dozorcę, kierownika przychodni. 

Komentarze

Popularne posty