Jak kupić akcje i zacząć inwestować na giełdzie?

Zakup akcji. Jak inwestować na rynku akcji?

Główna idea rynku akcji polega na tym, że oszczędności mają być lokowane dla firm, które wykorzystają je do powiększenia zysków w przyszłości. Na tym właśnie zarobią akcjonariusze.

Kupując akcje nabywasz prawo do własności kawałka przedsiębiorstwa i będziesz czerpał z tego korzyści (np. z tytułu wypłacanych Ci dywidend).
Uwaga! Rynek akcji dzielony jest na na rynek pierwotny i rynek wtórny.

Rynek pierwotny akcji

Jeśli kupisz akcje na rynku pierwotnym, to będą to akcje z bezpośredniej emisji od przedsiębiorstwa, a to oznacza, że przedsiębiorstwo emituje daną ilość akcji, a Ty kupując je przekazujesz pieniądze do przedsiębiorstwa i powiększasz je o kapitał, który dalej jest inwestowany i jeżeli jest inwestowany z zyskiem to przedsiębiorstwo wypłaci Ci dywidendy albo jego wartość będzie rosła i Twoje akcje zyskają na wartości.

Rynek wtórny akcji

Gdy akcje kupowane są na rynku wtórnym, to po prostu pieniądze zmieniają właściciela.
Uwaga! Kupując w ten sposób akcje, kupujesz je od kogoś kto kupił je na rynku pierwotnym lub także od innego właściciela.

Jak zacząć inwestować w akcje?

Jeżeli chcesz to robić samodzielnie, decyzję będziesz podejmował sam, a gdy za pomocą domu maklerskiego, to oczywiście otrzymasz pomoc w założeniu konta inwestycyjnego, zostaniesz poinformowany o czynnikach, które są niezbędne do tego, byś zaczął inwestować.
Uwaga! Większość brokerów prowadzi też szkolenia dla osób, które chcą inwestować w akcje w bardziej aktywnym sposób.
Akcje to papiery wartościowe, które łączą w sobie prawa o charakterze  majątkowym i niemajątkowym wynikającym z uczestnictwa akcjonariusza w spółce akcyjnej. Akcje to także ogół praw akcjonariusza w spółce lub część kapitału akcyjnego.
Uwaga! Chcesz inwestować w akcje? Musisz przede wszystkim: dużo czytać i uczyć się na temat rynku giełdowego, jego specyfiki, otworzyć konto inwestycyjne (bez niego nie będziesz mógł zawierać transakcji na Giełdzie Papierów Wartościowych).
Rachunek maklerski możesz otworzyć albo w Bankowym Domie Maklerskim lub firmie nie związanej finansowo z konkretną instytucją, ale pośredniczącą w obrocie, handlu akcjami na warszawskiej GPW.

Zakup akcji: jak wybrać dom maklerski?

Przede wszystkim musisz sprawdzić:
  • czy posiada on licencję KNF;
  • jaki ma wzór umowy o prowadzenie konta maklerskiego i regulamin;
  • jaka jest wysokość prowizji i opłat i jakie są terminy ich uiszczania. Przy sprzedaży papierów wartościowych są one zwykle liczone w postaci procentu od wartości transakcji, np. gdy chcesz kupić 10 akcji po 100 zł i wiedząc, że prowizja wynosi 2%, musisz mieć na koncie 1.020 zł;
  • czy przy dokonywaniu dużych zleceń prowizja zmniejsza się;
  • jaki jest okres wypowiedzenia umowy oraz w jakich przypadkach będziesz mógł umowę rozwiązać bez wypowiedzenia;
  • czy dom zapewni Ci dostęp do informacji przez internet i czy tą drogą będziesz mógł składać zlecenia;
  • czy dom zapewni Ci odpowiednie środki bezpieczeństwa, np. kodowanie połączenia przez internet lub specjalny tryb weryfikacji przy składaniu zleceń przez telefon, i czy taka forma kontaktu będzie dodatkowo płatna;
  • jak składać reklamacje i jak są one rozpatrywane?;
  • czy dom dysponuje siecią Punktów Obsługi Klienta (POK) w całym kraju;
  • jakość obsługi czyli subiektywne odczucie, czy jesteś dobrze traktowany - czy obsługujący Cię makler chętnie udziela wyjaśnień i tłumaczy, jak funkcjonują różne rodzaje zleceń i do czego one służą.

Zakup akcji: zakładasz rachunek maklerski

Po wybraniu domu maklerskiego, zakładasz rachunek, czyli podpisujesz dwie umowy:
1. Umowę o otwarcie rachunku papierów wartościowych, na którym będziesz przechowywał posiadane przez siebie akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe, oraz rachunku pieniężnego, na którym będą przechowywał swoje pieniądze.

2. Umowę o świadczenie przez dom usług brokerskich, czyli m.in. przyjmowania Twoich zleceń kupna i sprzedaży.
Uwaga! Przed podpisaniem umów przeczytaj je w całości (wraz z regulaminami oraz innymi załącznikami). Pytaj o szczegóły, poproś by wyjaśniono Ci zawiłości niezrozumianych zapisów. Powierzasz przecież własne pieniądze, a każde zaniedbanie może mieć znaczący wpływ na wysokość spodziewanych zysków. Tylko znając dokładnie umowę i jej załączniki będziesz mógł obronić się przed przykrymi niespodziankami.
Po otwarciu obydwu kont będziesz mógł wpłacić środki (przelewem albo w kasie banku lub domu maklerskiego). Podobnie wyglądają wypłaty.
Uwaga! Trzymanie środków na rachunku pieniężnym przez dłuższy czas jest niekorzystne z uwagi na niskie oprocentowanie lub jego całkowity brak.

Zakup akcji: jak składać zlecenia?

By złożyć zlecenie nie musisz przechodzić na Giełdę Papierów Wartościowych. Wystarczy "pójść" do domu maklerskiego przez internet, a makler przyjmie Twoje zlecenie.
Uwaga! Makler to osoba znająca się się na rynku kapitałowym, która zdała odpowiedni egzamin i posiada licencję wydaną przez KNF. W domu maklerskim tylko maklerzy mogą udzielać klientom bezpłatnych rekomendacji, czyli doradzać, w co warto inwestować.
Transakcja dokonywana jest przez specjalny system informacyjny. Dzięki niemu wyniki transakcji będą po chwili dla Ciebie widoczne i będziesz mógł na bieżąco obserwować kształtujący się  kurs akcji i szybko reagować - sprzedawać lub kupować papiery, którymi się interesujesz.

Chcesz grać na giełdzie? To warto przeczytać!

1.  Giełda, pasja, pieniądze!»
Aktualna publikacja o inwestowaniu na GPW, napisana prostym, zrozumiałym językiem, dla początkujących i zaawansowanych inwestorów.

2. Czas na giełdę!»
Dlaczego właśnie TERAZ jest najlepszy moment, aby zacząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie? Poznaj drogę od zera do pierwszych zysków z giełdy.

3. Armia cesarza»
Książka m.in. rozwiązuje największy problem inwestorów na GPW i FOREX, którzy zamiast zarabiać - tracą przez swoje emocjonalne decyzje. Każdy znajdzie w niej nietypowe wskazówki, nie tylko dotyczące biznesu.

4.  Inteligentne inwestowanie»
21 praktycznych wskazówek, jak mądrze inwestować i powiększać zawartość swojego portfela.

5. Armia cesarza II»
Świetna historia o tym jak podjąć każde życiowe przedsięwzięcie i odnieść sukces. Dowiedz się o tym co najważniejsze w biznesie.

Komentarze

Czytaj także...