Wniosek o ubezwłasnowolnienie wzór
Jak napisać wniosek o ubezwłasnowolnienie - wzór
Sąd orzeknie ubezwłasnowolnienie, gdy chora osoba nie jest w stanie świadomie podejmować decyzji. Od chwili orzeczenia przez sad ubezwłasnowolnienia taka osoba nie może zawierać umów, czy sporządzić ważnego testamentu.Na czym polega ubezwłasnowolnienie częściowe?
Sąd orzeka ubezwłasnowolnienie częściowe, gdy osoba chora potrafi poradzić sobie z zakupami czy opłacaniem rachunków, ale trudności sprawia jej podejmowanie decyzji bez narażania się na straty.Uwaga! Sąd po złożeniu przez Ciebie wniosku, może Cię wyznaczyć na kuratora i gdy uznasz, że umowa podpisana przez chorego jest dla niego krzywdząca, możesz jej nie potwierdzić.
Na czym polega ubezwłasnowolnienie całkowite?
Sąd orzeka ubezwłasnowolnienie całkowite, gdy osoba chora nie potrafi podjąć żadnych świadomych decyzji.Uwaga! Po złożeniu przez Ciebie wniosku sąd może wyznaczyć Cię na opiekuna takiej osoby i wówczas wszystkie czynności i umowy zawierane przez chorego są z mocy prawa nieważne. Masz prawo reprezentować chorą osobę, zawierać umowy i prowadzić sprawy w jej imieniu.Sąd będzie sprawował nadzór (czy będziesz kuratorem czy opiekunem) oraz wyrażał zgodę na takie czynności ja sprzedaż czy darowizna mieszkania.
Jak złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie?
Wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć tylko osoba (osoby) najbliższa, czyli małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo oraz prokurator.Do wniosku o ubezwłasnowolnienie należy dołączyć: 4 odpisy wniosku (każdy z kompletem załączników) - gdy osoba, która ma zostać ubezwłasnowolniona jest stanu wolnego i 5 odpisów + załączniki, gdy jest w związku małżeńskim.
Opłata od wniosku o ubezwłasnowolnienie: 40 zł.
Sąd powoła biegłych, którzy zbadają uczestnika postępowania o ubezwłasnowolnienie. Koszty są bardzo wysokie (nawet kilka tysięcy złotych), ale możesz wystąpić o zwolnienie z opłat (pytaj w informacji sądu).
Uwaga! Wniosek o ubezwłasnowolnienie złożony lekkomyślnie lub w złej wierze grozi karą grzywny do 1000 zł.
Komentarze