Porada prawna online cz. 24





Jak złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Takie zawiadomienie nie wymaga szczególnej formy, a to oznacza, ze możesz je po prostu zgłosić na policji lub w prokuraturze. Gdy wolisz uniknąć ustnego zawiadamiania o popełnieniu przestępstwa (lub jest to dla Ciebie trudne, np. z powodu choroby), możesz złożyć zawiadomienie pisemne.


Warto wiedzieć, jak je przygotować.

Kiedy można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Możesz to zrobić, gdy:
  • wyłudzono od Ciebie pieniądze (np. metodą "na wnuczka" lub "na bank", albo w jakikolwiek inny sposób);
  • oszukano Cię przy zawarciu umowy (np. podpisałeś niekorzystną dla siebie umowę na dostawę prądu lub gazu, internetu, ponieważ sprzedawca nakłonił Cię do tego podstępem - na skutek jego oszustwa sądziłeś, że zawierasz umowę ze swoją firmą lub musisz podpisać umowę, aby nadal korzystać z tych usług;
  • zostałeś okradziony (nie ma znaczenia, czy wiesz, kto dokonał kradzieży, i czy ukradziono Ci rzecz, czy gotówkę, czy zniknęły Ci pieniądze z konta);
  • ktoś Ci grozi lub Cię nęka (zdarzają się np. firmy, które naruszają prawo, np. firmy windykacyjne, które zastraszają lub nękają zadłużone wg nich osoby. 
Zawiadomienie możesz złożyć także w przypadku innych zdarzeń, gdy ktoś wyrządził szkodę Tobie lub innej osobie.

Co jest potrzebne do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa?

W piśmie musisz podać adres prokuratury lub jednostki policji. Jeśli go nie znasz, zadzwoń na ogólny numer alarmowy 112 i poproś o jego podanie, wyjaśniając dlaczego jest Ci potrzebny.

Adres znajdziesz też w wyszukiwarce internetowej, wpisując w niej nazwę swojej miejscowości równocześnie z hasłem "prokuratura" lub "policja".

Przygotuj też kserokopię dokumentów (np. umów, korespondencji oraz dane świadków, tj. imiona, nazwiska i adresy.

Co trzeba podać w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa? 

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa powinno zawierać opis zdarzeń i faktów, z których wynika, że doszło do przestępstwa na Twoją szkodę.

Możesz też w ten sposób zawiadomić o popełnieniu przestępstwa wobec innej osoby, którego byłeś świadkiem (lub o którym się dowiedziałeś). Wtedy w piśmie podaj także dane pokrzywdzonej osoby.
Uwaga! Jeżeli z jakiś powodów nie chcesz się ujawniać - możesz złożyć zawiadomienie anonimowo (nie podając swoich danych). 

Jak złożyć pismo z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa?

Pismo złóż w jednym egzemplarzu (zachowaj jego kopię). Nadaj je pocztą, wybierz list polecony z potwierdzeniem odbioru. Składając pismo osobiście, poproś o potwierdzenie daty jego złożenia na Twojej kopii.
Uwaga! Złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i postępowanie są bezpłatne - nieważne, czy to Ty jesteś osobą poszkodowaną, czy jest to ktoś inny.




Jak napisać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa? 


Miejscowość i data
sporządzenia pisma
Dane zawiadamiającego
wpisz swoje dane:
imię i nazwisko
adres do korespondencji
Twój numer telefonu

Adres Prokuratury
(lub Komendy Policji) 

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa 

Zawiadamiam o popełnieniu przestępstwa w dniu.....(podaj datę) w.... (podaj, gdzie doszło do zdarzenia) polegającego na ................. (podaj rodzaj przestępstwa, np. oszustwo, kradzież) na moją szkodę, przez..............(wpisz dane sprawcy lub napisz, że sprawca jest Ci nieznany)
oraz wnoszę o wszczęcie w tej sprawie postępowania przygotowawczego. 
Uzasadnienie 
Tutaj zwięźle opisz, co się stało, oraz opisz zachowanie i podaj jak najwięcej szczegółów dotyczących sprawcy (np. wiek, wygląd, postura, ubiór). Wymień tu również dowody (np. dokumenty) oraz dane świadków zdarzenia - jeśli tacy byli (nie musisz mieć na to ich zgody). 
własnoręczny podpis

zawiadamiającego 
Załączniki:
(tutaj wypisz dokumenty
wymienione w uzasadnieniu). 

Komentarze

Czytaj także...