Co może firma windykacyjna, a czego jej nie wolno?

Co może firma windykacyjna? 

Zalegasz ze spłatą swoich zobowiązań? Dostałeś pismo w tej sprawie, ale nie od banku tylko od firmy windykacyjnej?




Uwaga! Bank ma prawo odsprzedać dług swojego klienta. Zezwalają na to przepisy kodeksu cywilnego (art. 509-518).  Mówią one o tym, że do przeniesienia wierzytelności (długu) nie jest potrzebna zgoda dłużnika. Bank musi jedynie powiadomić o tym dłużnika. 
Zazwyczaj (aby uniknąć nieporozumień) instytucje takie jak banki, operatorzy telefonii czy telewizyjni już przy zawieraniu umowy proszą klientów o ewentualną zgodę na dokonanie przelewu wierzytelności.
Uwaga! Gdy nie doszło jeszcze do przelewu wierzytelności, a windykator działa jedynie w imieniu banku i chce odzyskać zaległe raty, trzeba jak najszybciej się z nim skontaktować (lub z bankiem) by rozwiązać problem zadłużenia. I firmie windykacyjnej i bankowi zależy na tym by zadłużenie zostało spłacone. 
Jeżeli masz problemy finansowe, to zarówno banki, jak i windykator mogą rozłożyć dług na raty, które realnie będziesz mógł spłacać. Możesz też podpisać ugodę z bankiem. Będzie ona polegała na tym, że zaległe raty zostaną niejako wstecznie odroczone.
Uwaga! Musisz jedynie uczciwie przedstawić swoją sytuację finansową.  
Jeśli nadal nie będziesz w stanie spłacać swoich zobowiązań, to korzystnym rozwiązaniem może być zmniejszenie wysokości rat poprzez wydłużenie okresu spłaty kredytu.

Jak działa firma windykacyjna?

Windykator ma za zadanie odzyskać pieniądze. Wszelkimi dostępnymi środkami.

Czasem długi te są przedawnione. Oznacza to, że ktoś może się domagać się spłaty zadłużenia, bo prawo to nie ulega przedawnieniu, ale jednocześnie dłużnik ma prawo odmówić. Wystarczy powołać się na przedawnienie danych roszczeń pieniężnych.
Uwaga! Windykator może wtedy skierować sprawę do sądu lub wpisać dłużnika rejestru Biura Informacji Gospodarczych. Firma windykacyjna nie ma jednak prawa choćby sugerować, że dokona przymusowej egzekucji długów, bo na podstawie wyroku sądowego ma do tego prawo tylko komornik. Nie może też żądać wyjawienia majątku dłużnika.  
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące przedawnienia długów lub działania firmy windykacyjnej, skorzystaj z pomocy miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumenta.

Pismo z firmy windykacyjnej

Dostałeś pismo z firmy windykacyjnej? Nie możesz załamywać rąk. Istnieje jeszcze szansa na porozumienie z wierzycielem i pozbycie się długu.

Uwaga! Gdy istnieje taka szansa umów się na spłatę zadłużenia w ratach. Doradca z firmy windykacyjnej na pewno pomoże Ci w stworzeniu prostego planu wyjścia z pułapki w jakiej się znalazłeś.

Musisz poznać swoją sytuację...

Dostałeś pismo z firmy windykacyjnej z wezwaniem do zapłaty?  Nie panikuj. Zapoznaj się z nim uważnie i odszukaj najważniejsze informacje o swoim zadłużeniu, czyli:
  • podstawę zadłużenia (skąd się wzięło);
  • wysokość zadłużenia;
  • termin spłaty zadłużenia;
  • numer konta, na które masz wpłacić pieniądze.
Pismo z firmy windykacyjnej zazwyczaj zawiera również dodatkową informacje mówiącą o tym, czy będziesz mógł rozwiązać ten problem w sposób polubowny (np. firma KRUK już w pierwszym kontakcie informuje zadłużoną osobę o możliwości porozumienia).
Uwaga! Nie wyrzucaj pisma z firmy windykacyjnej do kosza. Nigdy! Pismo zawiera także numer Twojej sprawy, który będzie przydatny w rozmowie z doradcą firmy, która przysłała pismo.

Skontaktuj się z w firmą windykacyjną

Teraz czas na telefon do firmy windykacyjnej.
Uwaga! Twoją sprawą zajmie się doradca z dużym doświadczeniem i wiedzą, a przede wszystkim będzie potrafił zrozumieć Twoją trudną sytuacje jako osoby zadłużonej. 
Dlatego będzie Ci mógł zaproponować jak najbardziej korzystny plan spłaty zadłużenia, który udźwignie Twój budżet domowy.
Uwaga! Im szybciej skontaktujesz się z firmą windykacyjną w sprawie swojego długu, tym lepiej dla Ciebie, bo zadłużenie każdego dnia powiększają odsetki przysługujące wierzycielowi.

Spłata zadłużenia w ratach

Rozmawiając z doradcą z firmy windykacyjnej koniecznie zaproponuj spłatę zadłużenia w ratach. Możesz zaproponować ich wysokość i jeżeli wspólnie uzgodnienie wysokość raty - wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie porozumienia ratalnego.

Jeśli będziesz regularnie spłacał raty, to dzięki takiej ugodzie Twoja sprawa nie zostanie skierowana do sądu i komornika. Unikniesz także wpisu do rejestru dłużników BIG jako osoba nierzetelna (korzystają z niego liczne banki oraz firmy, które sprawdzają rzetelność płatniczą swoich przyszłych klientów.
Uwaga! Porozumienie ratalne z firmą windykacyjną sprawi, ze praktycznie przestaniesz być dłużnikiem i tak jak wiele osób po prostu będziesz płacił raty.   

Wywiązuj się z umowy i regularnie spłacaj raty

Rozmawiając z doradcą z firmy windykacyjnej uzgodnij takie raty, na których spłatę co miesiąc naprawdę Cię stać. Dlatego przyjrzyj się swoim domowym wydatkom. Może będziesz mógł je przy okazji jakoś inaczej rozplanować, a niektóre z nich ograniczyć.

Przykład: rozmawiaj krócej przez telefon lub przygotuj listę sprawunków przed wyjściem na zakupy.

Uzyskaną w ten sposób kwotę możesz przeznaczyć na spłatę zadłużenia. 

Musisz rzetelnie przedstawić swoją sytuacją finansową i konsekwentnie spłacać ustalone z firmą windykacyjną raty.  To doskonała szansa na zmiany w Twoim życiu, a efektem tego będzie odzyskany spokój ducha i stopniowo wychodząc z zadłużenia wrócisz do normalnego życia.

Komentarze

Czytaj także...