Porada prawna online cz. 17
Dlaczego warto ponownie przeliczyć emeryturę?
Jeśli pracujesz cały czas od Twoich zarobków odprowadzane są składki emerytalno-rentowe. Co pewien czas powinieneś więc przeliczać emeryturę, by ją podwyższyć.Nowe emerytury
Dotyczą przede wszystkim osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Przy wyliczaniu świadczeń brany jest pod uwagę kapitał początkowy (lata prcy i zarobki sprzed 1999 roku) oraz składki, które zostały zgromadzone na kontach emerytalnych w ZUS.O ponowne przeliczenie emerytury możesz wystąpić po zakończeniu nowo przepracowanego roku kalendarzowego (czyli właśnie w obecnym okresie).
Musisz przedłożyć w ZUS:
- druk ERPO (wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego);
- zaświadczenie o osiąganym wynagrodzeniu i dochodach za poprzedni rok - taki dokument wystawia pracodawca.
Kwotę tych składek (odpowiednio zwaloryzowanych) dzieli przez średnie dalsze trwanie życia, obowiązujące w dniu złożenia wniosku o przeliczenie emerytury.
Ustalona w ten sposób kwota jest doliczana do emerytury, którą dotychczas otrzymywałeś.
Uwaga! Jeśli rezygnujesz z pracy, wniosek o ponowne przeliczenie emerytury składasz w dowolnym momencie. Czyli niekoniecznie po zakończeniu roku kalendarzowego. Również w dowolnym momencie składasz wniosek o przeliczenie emerytury, jeśli odnajdziesz stare dokumenty dotyczące pracy i zarobków.Część Twoich składek przepadnie, bo nigdy nie dostaniesz renty...
To jeden z absurdów prawnych, dzięki którym państwo zarabia na obywatelach. Gdy jesteś na emeryturze, nie możesz przejść na rentę. A jednak, jeśli dorabiasz na emeryturze, od Twoich zarobków nadal pobierane są składki rentowe.
Gdy jesteś na rencie lub wcześniejszej emeryturze
Tylko emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Jeśli masz rentę lub wcześniejszą emeryturę, musisz przestrzegać limitów.Dotyczą one zarobków na podstawie umów, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli pracujesz na podstawie umowy o dzieło, możesz dorabiać bez ograniczeń.
Uwaga! Pierwsza kwota graniczna wynosi 2979 zł brutto. Jeśli miesięczne zarobki będą wyższe, ZUS obniży świadczenie. Druga kwota to 5532,30 zł (brutto). Po jej przekroczeniu ZUS zawiesi wypłatę świadczeń.Powyższe kwoty obowiązują do 28 lutego 2018 r.
Komentarze