Kolejka NFZ
Kolejka do lekarza NFZ
Jak szybciej dostać się do lekarza?
Warto do wiedzieć, nim dopadnie Cię choroba. Wtedy szybciej uzyskasz poradę albo fachową pomoc medyczną.Kiedy należy wezwać pogotowie?
Na pogotowie dzwoń tylko w sytuacji zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia się zdrowia. Nie obawiaj się jednak wykręcić numer 112 lub 999, gdy masz bardzo wysoką gorączkę (powyżej 39 st. C), drgawki, silny ból w klatce piersiowej, ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, niepokojące Cię objawy.Powiedz dyspozytorowi, co Ci dolega, odpowiedz na wszystkie zadawane przez niego pytania, a on oceni, czy konieczne jest wysyłanie karetki, czy wystarczy wizyta lekarza z przychodni lub skorzystanie z nocnej pomocy medycznej.
Medyczna opieka nocna i świąteczna
Gdy nagle zachorujesz w nocy lub w dniu wolnym od pracy i obawiasz się, ze oczekiwanie na otwarcie przechodni źle wpłynie na Twoje zdrowie, zadzwoń do punktu nocnej i świątecznej pomocy medycznej.Uwaga! Punkty takie działają od 1 października 2017 roku, w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Adresy i telefony znajdziesz na stronie internetowej NFZ w zakładce: Aktualności Oddziałów.Dyżurujący lekarz udziela porad ambulatoryjnie, w domu chorego lub telefonicznie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta.
Jak przyspieszyć termin zabiegu?
Gdy czekasz na planowany zabieg, ale stan Twojego zdrowia znacznie się pogorszył, a termin operacji jest odległy, możesz domagać się wykonania jej wcześniej.Zgłoś się do placówki medycznej, w której ma się odbyć zabieg i powiedz o swoim problemie. Lekarz Cię zbada i oceni, czy możesz czekać na wyznaczony termin, czy zabieg należy wykonać jak najszybciej.
Uwaga! W stanach nagłym pacjent leczony jest poza kolejnością.
Przywilej dla krwiodawców
Osobom z tytułem zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, przysługuje prawo do badań lekarskich poza kolejnością. Zasłużony Honorowy Dawca to taki, który oddał nie mniej niż 5 litrów krwi (kobieta) lub 6 litrów (mężczyzna).Prawo do badań bez kolejki przysługuje także zasłużonym Dawcom Przeszczepu. Są nimi osoby, które więcej niż jeden raz oddały szpik albo inne regenerujące się komórki lub tkanki.
Zasłużonymi Dawcami Przeszczepu są oczywiście także dawcy narządy, np. nerki.
Uwaga! Do badan poza kolejnością mają również prawo inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz pacjenci onkologiczni, którzy legitymują się zieloną kartą.
Znajdź inny szpital....
Jeśli termin zabiegu, który wyznaczono Ci w szpitalu, jest bardzo odległy, możesz starać się o wykonanie operacji w innej placówce w kraju.Uwaga! Musisz tylko sprawdzić, czy podpisała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.Podobnie jest z badaniami. Na tomografię komputerową, mammografię, rezonans magnetyczny lub ultrasonografię możesz się zgłosić w dowolnej wybranej przychodni, bo nie obowiązuje rejonizacja.
Uwaga! Terminy zabiegów i badań w poszczególnych placówkach sprawdzisz na stronie internetowej: kolejki.nfz.gov.pl.Jeśli znajdziesz krótszy od tego, który Ci wyznaczono, możesz się tam zgłosić. Odbierz tylko skierowanie i dostarcz je do wybranej przez siebie placówki. Pamiętaj, ze musi to być oryginał, bo kopię nie są honorowane.
Karta DILO
Jeśli istnieje podejrzenie choroby nowotworowej, lekarz POZ lub specjalista onkolog powinien wydać kartę DILO, czyli diagnostyki i leczenia onkologicznego, nazywaną też zieloną kartą.Gdyby sam tego nie zaproponował, upomnij się! Dokument ten upoważnia do szybszych konsultacji i potrzebnych badań. Z zieloną katą nie będziesz na nie czekać dłużej niż dwa tygodnie.
Zastępuje ona skierowanie i po każdej wizycie u lekarza powinieneś otrzymać ją z powrotem.
Uwaga! Karta DILO honorowana jest w poradniach, które podpisały z NFZ kontrakt na realizacje pakietu onkologicznego.
Zabieg za granicą
Jeśli masz skierowanie na zabieg, na który w Polsce trzeba bardzo długo czekać, np. operację zaćmy, możesz mu się poddać w dowolnym kraju UE, choćby w Czechach.Wystarczy zgłosić się ze skierowaniem do wybranej placówki. Aby odzyskać wydane na zabieg pieniądze, musisz złożyć w oddziale NFZ:
- wniosek o zwrot kosztów;
- oryginał rachunku wystawionego przez zagraniczną lecznicę;
- oryginał lub kopię skierowania.
Komentarze