Jakie dokumenty do kapitału początkowego?
Dokumenty do kapitału początkowego
Wysokość Twojej emerytury będzie zależał od dwóch rzeczy: wyliczonego kapitału początkowego, czyli składek odprowadzonych do ZUS przed 1999 r. i składek, które później trafiły na Twoje indywidualne konto w ZUS.Nie muszą one dotyczyć całego życia zawodowego, bo kapitał początkowy emerytury wylicza się na podstawie:
- zarobków z dowolnych kolejnych 10 lat pracy przed 1999 r. lub
- zarobków z 20 lat kalendarzowych, dowolnie wybranych z całego okresu pracy zawodowej przed 1999 r. lub
- zarobków z faktycznego okresu podleganiu ubezpieczeniu (dotyczy osób, które przed 1999 r. przepracowały mniej niż 10 lat).
Podstawowy dokument do wyliczenia kapitału początkowego
Podstawowym dokumentem który potwierdzi te informacje jest druk ZUS Rp-7, który wystawia zakład pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa, która zawiera odpowiednie wpisy o okresach zatrudnienia i osiąganych w tych okresach zarobkowych.
Ważne są wszystkie te dokumenty, na których pieczęcią zakładu pracy i podpisem uprawnionego pracownika potwierdzono zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia.
Nie masz tych dokumentów?
Ich skompletowanie może być trudne, bo wiele zakładów pracy zostało zlikwidowanych, podzielonych czy przekształconych. A nie ma przepisów, które nakazywałyby przechowywać dokumentację pracowniczą sprzed lat. Trafia ona do różnych prywatnych firm i archiwów.Gdzie szukać dokumentów potrzebnych do wyliczenia kapitału początkowego?
Poszukiwania zacznij od wizyty w ZUS. W każdym województwie znajduje się archiwum gromadzące dokumenty zlikwidowanych zakładów państwowych. Wykaz tych archiwów otrzymasz w każdym oddziale ZUS.Uwaga! Możesz też skorzystać z opracowanej przez ZUS bazy wspomagającej poszukiwanie dokumentów. Znajduje się w niej lista ponad 8 tys. zlikwidowanych (bądź przekształconych) zakładów pracy. Baza zawiera nazwę firmy i miejsce przechowywania dokumentów. Jest dostępna w oddziałach ZUS i na stronie internetowej ZUS w zakładce: świadczenia-emerytury-baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy.Dokumentację płacową likwidowanych przedsiębiorstw z całego kraju gromadzi Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej o Płacowej z siedzibą w Milanówku. Możesz się tam zwrócić po informacje (tel. 22 724 76 05).
Domowe archiwum
Przeszukaj teczki i pudełka z dokumentami. Istotna jest dawna książeczka zdrowia z wpisanymi do niej kwotami zarobków, zaświadczenia o wysokości pensji, umowy o pracę, świadectwa pracy.Ważne są wszystkie te dokumenty, na których pieczęcią zakładu pracy i podpisem uprawnionego pracownika potwierdzono zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia.
Komentarze