Porada prawna online cz. 6

Jak starać się o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500+", gdy ojciec lub matka dziecka pracują za granicą? 


Wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500+" w takim przypadku musi rozpatrzyć  marszałek województwa, bo to on odpowiada za zastosowanie unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.





Czyli dba, by świadczenia były wypłacane tylko przez jedno państwo.

Uwaga! Według przepisów nie można w tym samym czasie pobierać pełnych świadczeń rodzinnych na dziecko z dwóch źródeł (od polskich i zagranicznych urzędów oraz instytucji). 

Tak więc jeżeli korzystasz już ze świadczenia o podobnym charakterze za granicą, nie otrzymasz go w Polsce, a jeśli nawet otrzymasz - zatajając cześć informacji, będziesz musiał je zwrócić i to wraz  z odsetkami.

Kiedy trzeba zwrócić świadczenie z programu "Rodzina 500+"?


Jeśli przebywasz w innym państwie UE i tam złożysz wniosek o świadczenie rodzinne, to tamtejszy organ poinformuje o tym fakcie marszałka Twojego województwa w Polsce. Marszałek zaś przekaże te informacje do właściwej gminy.

Tak więc urzędnicy dowiedzą się, że pobierane jest pełne świadczenie rodzinne za granicą i jednocześnie świadczenie 500+ w Polsce i wówczas jedno z tych świadczeń trzeba będzie zwrócić z odsetkami.

Gdzie należy składać wnioski o przyznanie świadczeń z programu "Rodzina 500+"?


Marszałek nie nadzoruje tego wszystkiego osobiście, tylko przez podległy mu Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS). Jest on w każdym województwie i to właśnie tam należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z programu "Rodzina 500+".

Tam też trafiają informacje z zagranicznych instytucji wypłacających rożnego typu zasiłki rodzinne.

Uwaga! Marszałek powinien wydać decyzję w ciągu 3 miesięcy od złożenia w ROPS wniosku wraz z kompletem dokumentów. W sprawach skomplikowanych (np. gdy konieczna jest odpowiedź zagranicznej instytucji) może być to dłuższy termin. Ale wówczas ROPS musi Cie o tym zawiadomić - podając termin załatwienia sprawy. 


Rodzina wyjechała do Norwegii, maż i żona tam pracują - który kraj powinien wypłacić świadczenia? 


Cała rodzina  przebywa na terytorium Norwegii. Dlatego też wypłata wszystkich świadczeń rodzinnych )do tego zalicza się również świadczenie z programu "Rodzina 500+") powinna odbywać się wyłącznie na podstawie norweskich przepisów.


Mąż pracuje w Niemczech, a żona z dziećmi nie pracuje i zajmuje się dziećmi w Polsce - który kraj powinien wypłacić świadczenia?


W tym przypadku przysługują niemieckie zasiłki rodzinne (bierze się pod uwagę miejsce pracy). Gdyby mama dzieci także pracowała (w Polsce) wówczas dzieci otrzymywały by świadczenie z programu "Rodzina 500+", bo w przypadku zatrudnienia w dwóch różnych państwach brane jest pod uwagę miejsce zamieszkania dzieci.

Uwaga! O tym należy pamiętać, gdy w grę wchodzą świadczenia z różnych państw. To tzw. dodatek dyferencyjny. To różnica w zasiłkach jaka jest dopłacana, by rodzina w sumie dostała pełną kwotę świadczeń obowiązujących w danym państwie. 

Dla przykładu: matka pracuje i wychowuje dwoje dzieci w Polsce. Dostaje świadczenie z programu "Rodzina 500+", a ojciec dzieci pracuje w Niemczech.  On też powinien dostać część tamtejszego świadczenia pomniejszone o kwotę zasiłku z Polski.

Komentarze

Czytaj także...