Czy warto inwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto - czy warto?


Przy niewielkich środkach (ok. 200 zł) możesz kupić 1 gramową sztabkę złota, przy większych - złote monety, bulionowe. Oferowane są pojedynczo oraz w zestawach, które składają się np. z 10 lub nawet 100 sztuk.Są to zarówno monety złote najwyższej próby jak i wykonane ze stopu złota z miedzią i srebrem. Złoty Krugerrand 1 oz (31,1 g) kosztuje 5300 zł, zestaw 10 sztuk - 52 650 zł.

Uwaga! Wadą tego rodzaju lokaty kapitału są wahania cen kruszcu, a co za tym idzie, może się okazać, że  - gdy nagle będziesz potrzebował gotówki i sprzedaż złoto - sporo stracisz na tej inwestycji


Inne formy inwestowania pieniędzy 


1. Mieszkanie na wynajem. Zawsze istniało przekonanie, ze to pewna inwestycja. I tak jest, choć przynosi mniejszy zysk niż kiedyś. Najbardziej w cenie są kawalerki. Przy kupnie mieszkania pod wynajem średnia rentowność netto z najmu to ok. 4-5%.

Badania przeprowadzone przez Home Brokera i Domiporta wykazały, ze najbardziej opłacalne w 2016 r. były inwestycje w mieszkania na wynajem w Gdańsku - rentowność wyniosła 5,5%. To prawie o cały punkt procentowy więcej niż średnia dla pozostałych badanych miast.

Uwaga! Zawsze jednak istnieje ryzyko, że nie uda Ci się wynająć korzystnie lokalu i wtedy nie masz zysku, a nawet ponosisz koszty (bo np. czynsz i tak będziesz musiał zapłacić). 

2. Pokój w hotelu.  Inwestycja  w pokoje w obiekcie hotelowym (tzw. condohotel) to koszt ok. 200 tys. zł. Polega na tym, że kupujesz apartament i wynajmujesz go na rzecz zarządcy. Zawierasz z nim umowę na 10-15 lat. Za wynajem otrzymujesz z góry określony dochód lub zysk zależny od dochodu wypracowanego przez hotel.

Rentowność sięga 5-9% w skali roku.

Uwaga! Ale i ta inwestycja obarczona jest sporym ryzykiem, bo inwestujesz w tzw. dziurę w ziemi i nigdy nie masz pełnej gwarancji, ze działalność się powiedzie. 

Co to jest polisolokata?To swoiste połączenie lokaty bankowej z ubezpieczeniem na życie. Wpłacasz pieniądze na specjalne konto i po upływie określonego czasu powinieneś je otrzymać z powrotem wraz z zyskiem. Od zwykłej lokaty różni ją nie tylko termin, na jaki można ja zawrzeć (co najmniej 6 miesięcy), ale też wyższa kwota minimalna (ok. 5000 zł).

Ponadto w stosunku do osób, które chcą taką polisolokatę założyć mogą obowiązywać ograniczenia wiekowe.

Im najważniejsze!

Umowa zawierana jest nie z bankiem lecz z firmą ubezpieczeniową, a co za tym idzie polisolokata nie jest objęta Bankowym Funduszem Gwarancyjnym lecz Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Ten ostatni zapewnia zwrot tylko 50% kwoty zdeponowanej na polisolokacie.

Uwaga! Od stycznia 2015 r. polisolokaty są opodatkowane 19% podatkiem od zysków. 

Komentarze

Popularne posty