Przejdź do głównej zawartości

Budżet gospodarstwa domowego

Budżet domowy pod kontrolą 

Każdy zarządca potrzebuje bazy, czyli rzetelnych informacji, czym dysponuje. Jeżeli chodzi o budżet domowy, bazą będą informacje na temat dochodów (wynagrodzenie, emerytura,zasiłki, dodatkowe pieniądze, etc.) i tego, no co je przeznaczamy, czyli wydatków.

Przez miesiąc spisujemy wszystkie wydatki, a w kolejnym miesiącu dzielimy je na na kilka kategorii: wydatki stałe - związane z mieszkaniem (czynsz, energia, woda) i inne (np. bilety komunikacji, telefon, rata kredytu) oraz wydatki zmienne - jedzenie, środki czystości, leczenie, zakup odzieży, przyjemności.

Uwaga! Podsumowując wydatki i odejmując je do sumy dochodów przekonasz się, czy wydajesz wszystko (a może więcej?), czy zostaje nam, co możesz odłożyć. 

Uporządkowanie wydatków domowych 

W kolejnym miesiącu przygotowujemy tabelę z podziałem na miesiące i poszczególne kategorie. Gotowe tabele do prowadzenia budżetu domowego dostępne są w internecie.

Uwaga! Przyglądamy się kategoriom dokładnie, zwłaszcza jeśli wydajemy wszystko czy więcej niż zarabiamy. Gdzie uciekają pieniądze? Czy można ograniczyć wydatki? Łatwiej będzie nam analizować wydatki, jeśli podzielimy je na więcej kategorii. Gdy w tabeli wpiszemy ogólną pozycję: jedzenie,  nie będzie pola manewru. Jeśli podzielimy ją np. na: podstawowe zakupy spożywcze, słodycze, napoje, zobaczymy jak na dłoni, gdzie można szukać oszczędności. 

Kontrola wydatków domowych 

Należy na bieżąco pilnować, czy zaplanowane ograniczenia udało się wprowadzić w życie. Pod koniec miesiąca sprawdzamy swoje wydatki w każdej kategorii i porównujemy je z tym, ile planowaliśmy wydać.

Uwaga! Takie podsumowanie można robić co tydzień, bo dzięki temu można częściej wprowadzać zmiany. 

Limity w budżecie domowym 

Łatwiej będzie nam zapanować nad swoimi wydatkami, jeśli w poszczególnych kategoriach (tych, które znalazły się w tabeli naszego budżetu) ustalisz sobie limity. Oczywiście to dotyczy tylko wydatków, na które mamy wpływ. Można np. założyć, że w jednym miesiącu na środki czystości nie wydamy więcej niż 80 zł.

Uwaga! Dzięki temu będziemy się pilnować, by nie robić nieplanowanych zakupów, a gdy pieniądze w ramach limitu zaczną się kurczyć, na pewno znajdziemy jakiś sposób, żeby sobie poradzić (np. tańszy proszek do prania).  Oszczędności się znajdą, bo zaczniemy ich szukać. 

Metoda kopertowa zarządzania budżetem domowym 

Metoda ta ułatwia  trzymanie się w ryzach i nieprzekraczanie limitów. Pieniądze, które zostaną Ci po opłaceniu wszystkich rachunków (robimy to zawsze w pierwszej kolejności), wypłacamy z konta. Gotówkę dzielimy na części zgodnie z naszym budżetem domowym (np. na jedzenie 70 zł, na dojazdy 150 zł, ubrania 200 zł) i każdą z nich umieszczamy w osobnej, opisanej kopercie.

Uwaga! Zawartość każdej koperty dzielimy na liczbę dni lub tygodni - będziemy wiedzieli, jaką kwotą dysponujemy na zakupy. 

Cele w budżecie domowym  

Jeśli chcemy na coś oszczędzać, zastanawiamy się, czy nasz cel jest krótkoterminowy, który możemy osiągnąć w czasie krótszym niż rok (np. odłożenie pieniędzy na nowe meble) czy długoterminowy (np. zgromadzenie kapitału na emeryturę)

Uwaga! Musimy wiedzie, dokąd zmierzamy, wtedy nasze działania nie będą chaotyczne. Ustalamy termin, w którym chcemy zrealizować cel (np. nową lodówkę chce kupić za pół roku), następnie wyznaczamy małe kroki, które do tego celu doprowadzą. Jeśli za pół roku mamy mieć nową lodówkę, co miesiąc muszę odłożyć na to 200 zł. 

Rodzina też dba o budżet domowy 

Nie uda się nam zaplanować budżetu domowego, jeśli inni domownicy będą trwonić pieniądze. Należy wprowadzić jasne, klarowne zasady i dbać, żeby wszyscy ich przestrzegali (np. w ciągu najbliższych 3 miesięcy nie chodzimy do kina i o połowę ograniczamy wydatki na słodycze, by zaoszczędzić pieniądze na wakacyjny wyjazd).

Uwaga! Bez systematyczności zarządzanie budżetem domowym się nie uda. Wydatki spisujemy na bieżąco, najlepiej codziennie, a np. raz na tydzień dokonujemy przeglądu ogólnego stanu finansów. Raz czy dwa tego zaniedbamy i zanim się zorientujemy, pieniądze znów wymkną się spod kontroli. 

Planowanie okazji w budżecie domowym

Święta czy uroczystości rodzinne są okazją do ogromnych i nieplanowanych wydatków. Możemy łatwo im zapobiec. Ustalamy świąteczne menu, robimy dokładną  listę zakupów i śmiało obcinamy ją o co najmniej 10%.

Nasz stół i tak będzie suto zastawiony.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przeisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.