Budżet domowy przykład

Budżet domowy pod kontrolą 

Każdy zarządca potrzebuje bazy, czyli rzetelnych informacji, czym dysponuje. Jeżeli chodzi o budżet domowy, bazą będą informacje na temat dochodów (wynagrodzenie, emerytura,zasiłki, dodatkowe pieniądze, etc.) i tego, no co je przeznaczamy, czyli wydatków.


Przez miesiąc spisuj wszystkie wydatki, a w kolejnym miesiącu podziel je na na kilka kategorii: wydatki stałe - związane z mieszkaniem (czynsz, energia, woda) i inne (np. bilety komunikacji, telefon, rata kredytu) oraz wydatki zmienne - jedzenie, środki czystości, leczenie, zakup odzieży, przyjemności.
Uwaga! Podsumowując wydatki i odejmując je do sumy dochodów przekonasz się, czy wydajesz wszystko (a może więcej?), czy zostaje nam, co możesz odłożyć. 

Uporządkowanie wydatków domowych 

W kolejnym miesiącu przygotuj tabelę z podziałem na miesiące i poszczególne kategorie. Gotowe tabele do prowadzenia budżetu domowego dostępne są w internecie.
Uwaga! Przyglądasz się kategoriom dokładnie, zwłaszcza jeśli wydajesz wszystko czy więcej niż zarabiasz. Gdzie uciekają pieniądze? Czy można ograniczyć wydatki? Łatwiej będzie Ci analizować wydatki, jeśli podzielisz je na więcej kategorii. Gdy w tabeli wpiszesz ogólną pozycję: jedzenie,  nie będzie pola manewru. Jeśli podzielisz ją np. na: podstawowe zakupy spożywcze, słodycze, napoje, zobaczysz jak na dłoni, gdzie możesz szukać oszczędności

Kontrola wydatków domowych 

Należy na bieżąco pilnować, czy zaplanowane ograniczenia udało się wprowadzić w życie. Pod koniec miesiąca sprawdzaj swoje wydatki w każdej kategorii i porównuj je z tym, ile planowałeś wydać.
Uwaga! Takie podsumowanie możnesz robić co tydzień, bo dzięki temu możnesz częściej wprowadzać zmiany. 

Limity w budżecie domowym 

Łatwiej będzie Cizapanować nad swoimi wydatkami, jeśli w poszczególnych kategoriach (tych, które znalazły się w tabeli Twojego budżetu domowego) ustalisz sobie limity. Oczywiście to dotyczy tylko wydatków, na które masz wpływ. Możesz np. założyć, że w jednym miesiącu na środki czystości nie wydasz więcej niż 80 zł.
Uwaga! Dzięki temu będziesz się pilnował, by nie robić nieplanowanych zakupów, a gdy pieniądze w ramach limitu zaczną się kurczyć, na pewno znajdziesz jakiś sposób, żeby sobie poradzić (np. tańszy proszek do prania).  Oszczędności się znajdą, bo zaczniesz ich szukać. 

Metoda kopertowa zarządzania budżetem domowym 

Metoda ta ułatwia  trzymanie się w ryzach i nieprzekraczanie limitów. Pieniądze, które zostaną Ci po opłaceniu wszystkich rachunków (robisz to zawsze w pierwszej kolejności), wypłacasz z konta. Gotówkę dzielisz na części zgodnie z Twoim budżetem domowym (np. na jedzenie 70 zł, na dojazdy 150 zł, ubrania 200 zł) i każdą z nich umieszczasz w osobnej, opisanej kopercie.
Uwaga! Zawartość każdej koperty dzielisz na liczbę dni lub tygodni - będziesz wiedział, jaką kwotą dysponujesz na zakupy. 

Cele w budżecie domowym  

Jeśli chcesz na coś oszczędzać, zastanawiasz się, czy Twój cel jest krótkoterminowy, który możesz osiągnąć w czasie krótszym niż rok (np. odłożenie pieniędzy na nowe meble) czy długoterminowy (np. zgromadzenie kapitału na emeryturę)
Uwaga! Musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz, wtedy Twojedziałania nie będą chaotyczne. Ustal termin, w którym chcesz zrealizować cel (np. nową lodówkę chce kupić za pół roku), następnie wyznacz małe kroki, które do tego celu doprowadzą. Jeśli za pół roku masz mieć nową lodówkę, co miesiąc musisz odłożyć na to 200 zł. 

Rodzina też dba o budżet domowy 

Nie uda Ci się zaplanować budżetu domowego, jeśli inni domownicy będą trwonić pieniądze. Należy wprowadzić jasne, klarowne zasady i dbać, żeby wszyscy ich przestrzegali (np. w ciągu najbliższych 3 miesięcy nie chodzimy do kina i o połowę ograniczamy wydatki na słodycze, by zaoszczędzić pieniądze na wakacyjny wyjazd).
Uwaga! Bez systematyczności zarządzanie budżetem domowym się nie uda. Wydatki spisuj na bieżąco, najlepiej codziennie, a np. raz na tydzień dokonuj przeglądu ogólnego stanu finansów. Raz czy dwa tego zaniedbasz i zanim się zorientujesz, pieniądze znów wymkną się spod kontroli. 

Planowanie okazji w budżecie domowym

Święta czy uroczystości rodzinne są okazją do ogromnych i nieplanowanych wydatków. Możesz łatwo im zapobiec. Ustala świąteczne menu, rób dokładną  listę zakupów i śmiało obcinaj ją o co najmniej 10%.

Twój stół i tak będzie suto zastawiony.
Przykład budżetu domowego

Jak zaoszczędzisz modyfikując powyższy budżet domowy?

1) Możesz oszczędzać wodę, wybierz tańszy plan taryfowy na telefon i zrezygnuj z jednego telefonu komórkowego na abonament na rzecz telefonu na kartę. Tutaj możesz zyskać zyskać 50-70 zł

2) Ogranicz jedzenie poza domem. Jest to oszczędność co najmniej 100 zł.

3) Koszt benzyny wskazuje na dużo wyjazdów na krótkie trasy (np. do miejsca pracy, które znajduje się blisko miejsca zamieszkania) lub do sklepu. Możesz np. częściowo samochód zamienić na rower. Tutaj zaoszczędzisz co najmniej 150 zł.

Możesz razem zyskać dodatkowe 300 zł.

Komentarze

Popularne posty