Pozew o podwyższenie alimentów wzór

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów? 

O podwyższenie alimentów można wystąpić w następujących sytuacjach:

Uzasadnienie pozwu o podwyższenie alimentów 

Pozew o podwyższenie alimentów można uzasadnić np. tym, że dziecko zaczęło chodzić do szkoły na zajęcia dodatkowe - i wzrosły wydatki na jego utrzymanie.
Uwaga! Należy też napisać, jakie ponosi się opłaty za czynsz, energię, gaz. 
Do sądu trzeba przygotować dwa egzemplarze pozwu o podwyższenie alimentów z podwójną liczbą załączników (m.in. kopie faktur i rachunków potwierdzających wydatki na dziecko). Jeden komplet sąd przesyła stronie pozwanej.





Do jakiego sądu składa się pozew o podwyższenie alimentów? 

O zmianę wysokości alimentów należy wystąpić do sadu rejonowego do wydziału rodzinnego (w miejscu zamieszkania dzieci lub pozwanego).
Uwaga! Wszystkie sprawy o alimenty są zwolnione od kosztów sądowych. 

Pozew o podwyższenie alimentów - jak napisać?

Data. Nazwa sądu - w prawnym górnym rogu pozwu o podwyższenie alimentów wpisujesz datę jego sporządzenia, a także nazwę miejscowości. Poniżej wpisujesz nazwę sądu rejonowego, do którego kierowany jest pozew o podwyższenie alimentów (może to być sąd, który jest właściwy dla dzielnicy, w której mieszkasz).

Dane powoda i pozwanego - w górnym lewym rogu pozwu o podwyższenie alimentów wpisujesz imię i nazwisko dziecka i swoje dane, bo w sądzie występujesz w jego imieniu. Podajesz też dane pozwanego.

Żądania - Pozew o podwyższenie alimentów zaczynasz od tego, że  w imieniu małoletniego dziecka występujesz o podwyższenie alimentów. Wpisujesz kwotę alimentów, jakiej obecnie żądasz.

Uzasadnienie - tutaj uzasadniasz żądanie podwyższenia alimentów. Piszesz zwięźle i krótko o tym, jaka jest Twoja sytuacja materialna. Napisz ile zarabiasz i czy oprócz tego masz jakieś inne dochody. Wyliczasz też miesięczne wydatki na dziecko (koszty wyżywienia, zakupu odzieży, podręczników i przyporów szkolnych).
Uwaga! Warto do miesięcznych wydatków doliczyć też koszty wypoczynku dziecka podczas ferii i wakacji. Podajesz też (nawet w przybliżeniu) jakie dochody ma pozwany.
Dowody - uzasadniając pozew o podwyższenie alimentów należy podać dowody, które go uwiarygodnią. Powinny to być m.in. odpis poprzedniego wyroku w sprawie alimentów, rachunki za utrzymanie dziecka.

Załączniki - na końcu wymień załączone dokumenty, jakie dołączyłeś do pozwu o podwyższenie alimentów (odpis pozwu, powołane dokumenty).


Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych...  

Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą! 

Kliknij i sprawdź»

 Wzór pozwu o podwyższenie alimentów  

Komentarze

Czytaj także...