Zakładowy układ zbiorowy pracy
Zawarcie układu zbiorowego pracy
Układ zbiorowy pracy zawierany jest podczas rokowań pracodawcy z organizacjami związkowymi. Ponadzakładowy układ zbiorowy zawiera ze strony pracowników - w imieniu zrzeszonych pracodawców - statutowo właściwy organ ponadzakładowej organizacji związkowej, zaś ze strony pracodawców właściwy statutowo organ tej organizacji pracodawców.Uwaga! Najlepszym rozwiązaniem przy tworzeniu układu zbiorowego pracy jest uregulowanie uprawnień pracowników wynikających z jego treści w sposób jak najbardziej precyzyjny.
Rejestracja układu zbiorowego pracy
Układ zbiorowy pracy wchodzi w życie po jego zarejestrowaniu. Rejestracji dokonuje minister właściwy do spraw pracy dla układów ponadzakładowych i właściwy inspektor pracy dla układów zakładowych.
Przed rejestracją organ rejestrujący sprawdza treść układu zbiorowego pracy pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa pracy, bo tylko w takim zakresie organ rejestrujący może interweniować, tj. wezwać strony układu do dokonania w nim stosownych zmian lub zarejestrować układ z pominięciem zapisów, które są niezgodne z prawem.
Układ zbiorowy pracy wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem jego zarejestrowania.
Uwaga! Pracodawca powinien poinformować pracowników o wejściu w życie układu, jego zmianach, wypowiedzeniu czy rozwiązaniu.
Zmiany do obowiązującego w zakładzie pracy układu zbiorowego są wprowadzane w drodze tzw, protokołów dodatkowych, które staja się jego integralną częścią. Do protokołów dodatkowych stosowane są odpowiednio przepisy, które dotyczą układów, co oznacza, że zawarcie protokołu powinno odbywać się w tym samym trybie, w tej samej formie oraz dotyczyć tej samej materii.
Uwaga! Protokół, podobnie jak sam układ, również podlega rejestracji, a tym samym sprawdzeniu pod względem zgodności z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa pracy.
Komentarze