Prośba o udzielenie urlopu macierzyńskiego





Wzór prośby o udzielenie urlopu macierzyńskiego

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński, którego wymiar wynosi:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

    Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie pracownica wykorzystuje urlop macierzyński, który został niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania przysługującego jej okresu.

    Pamiętaj! Pracownica po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej jego części i w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu, który wychowuje dziecko, na jego pisemny wniosek.

    Jeżeli pracownica chce zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego, to składa wtedy pracodawcy pisemny wniosek. Musi to zrobić najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Wraz z wnioskiem trzeba złożyć zaświadczenie pracodawcy, który zatrudnia pracownika-ojca wychowującego dziecko, które potwierdza termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, który przypada bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

    Gdy pracownica wykorzysta po porodzie urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni, to pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego, który odpowiada okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia, który uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. W tym przypadku urlop macierzyński pracownicy przerywany jest na okres, w którym z takiego urlopu korzysta pracownik-ojciec wychowujący dziecko.

    Łączny wymiar takiego urlopu macierzyńskiego nie może przekroczyć wymiaru urlopu macierzyńskiego, który przysługuje pracownicy.

    W razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do niewykorzystanej części tego urlopu.

    Gdy pracownica urodzi martwe dziecko lub gdy nastąpi zgon dziecka przed upływem 8 tygodni życia, to ma ona prawo do urlopu macierzyńskiego  wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

    Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

    Gdy zgon dziecka nastąpi po upływie 8 tygodni życia, to pracownica zachowuje wtedy prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

    Prośba o udzielenie urlopu macierzyńskiego


    .............., dnia ........................
    ...........................................................................
    (osoba odpowiedzialna za udzielenie urlopu)



    Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w okresie od............................... do ...................................  Co prawda myślałam, że będę mogła jeszcze pracować dwa tygodnie dłużej, ale muszę się poddać zaleceniom lekarza.


    ..............................................
    (Podpis)

Komentarze

Czytaj także...