Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy





Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w który nabył on do niego prawo.

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, które sporządza się biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Uwaga! Planem urlopów nie jest obejmowana część urlopu, która jest udzielana pracownikowi na jego żądanie.
Pracodawca nie ma obowiązku ustalania planów urlopów, gdy:
  • wyraziła na to zgodę zakładowa organizacja związkowa;
  • nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa.
Wtedy pracodawca musi ustalić termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.
Uwaga! Pracodawca na wniosek pracownicy udziela jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Z prawa tego może także skorzystać pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Pracodawca może skorzystać z prawa nakazania pracownikowi wykorzystania urlopu wypoczynkowego w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Uwaga! Nie tyczy się to jednak urlopu, który udzielany jest na żądanie.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy jest urlopem płatnym. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Jeżeli pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia, to mogą być one obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Jeśli jednak wynagrodzenie to jest znacząco zróżnicowane, okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

W razie zmiany w zmiennych składnikach wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Szczegółowe zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu określa rozporządzenie urlopowe (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2 poz. 14 ze zm.).




Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

W przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Uwaga! Z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny niezależnie od trybu ani przyczyny rozwiązania stosunku pracy. Ekwiwalent pieniężny przysługuje więc również pracownikowi, z którym rozwiązano umowę w trybie art. 52 § 1 Kp.

Prawo do ekwiwalentu powstaje w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

Ekwiwalent podlega ochronie w takim samym zakresie jak wynagrodzenie za pracę.

Komentarze

Czytaj także...